Postní měsíc ramadán je pro muslimy na Blízkém východě těžkou zkouškou, protože letos se teploty vyšplhaly výš než obvykle. Tohle léto láme teplotní rekordy, taková horka doposud moc lidí nezažilo. „Na něco takového nejsme zvyklí, tentokrát nás počasí pěkně trápí,“ stěžoval si syrský obchodník Malik. Jako muslim by se měl od úsvitu do soumraku postit, avšak z obavy o své zdraví to vyřešil po svém. „Přes den většinu času spím a v noci jsem vzhůru,“ prozrazuje svůj recept na „přežití“ ramadánu. Sice by mu nedělalo problém během dne aspoň pít, nechce ale zbytečně porušovat pravidla půstu, která pro muslimy zavedl prorok Muhammad v polovině sedmého století. Tím, že přes Malik přes den spí, nařízení Boha chytře obejde. „Normálně to nedělám, ale kvůli tomuhle horku nemám moc na výběr,“ dodal Malik.
Když počasí nepřeje
Další z úskalí tohoto horkého léta na Blízkém východě je přerušování dodávek elektřiny. Se zvyšujícími teplotami používají lidé více větráky a klimatizace, aby si ve stínu domova dopřáli nižších teplot. Jenže elektrárny nezvládají tak velký odběr elektřiny. Díky zkušenostem z předešlých let byl zaveden systém každodenního přerušování dodávek elektřiny na jednu až několik hodin. „Nejméně dvakrát denně nám odpojí elektřinu, díky Bohu ale ne více než na hodinu. Například včera odpoledne, elektřina nešla mezi třetí a tři čtvrtě na čtyři. Chtěla jsem začít připravovat večeři, ale místo toho nám vypnuli elektřinu a bylo horko,“ zabědovala paní Asma.
Rušný noční život
Jakmile nastane čas iftaru, neboli večeře po západu slunce, ponoří se damašské ulice do tmy a nezvyklého ticha. Pouliční lampy zhasnou a na cestu nahodilému chodci svítí pouze světla z oken domácností. Je možné slyšet i špendlík spadnuvší na zem, takové je tu ticho. Na ulici není takřka nikdo, devadesát devět procent lidí si užívá sladkou odměnu za další den půstu. Až jim trochu slehne, vyrazí do ulic na nákupy nebo na noční procházku. Ramadán je totiž měsícem slev, čehož jsou důkazem nápisy na vitrínách obchodů. „Otevřeno máme hlavně v noci. Přes den se toho prodá méně,“ řekl majitel butiku Omar. Hůř jsou na tom restauratéři. Přes den své podniky neotevřou, ale ani pozdě večer nemají příliš velké tržby. „Syřané se během ramadánu najedí raději doma, to už je tady takový zvyk,“ povzdechli si zaměstnanci rychlého občerstvení. „Ale ani se nedivím, nabídky iftaru v restauracích jsou předražené,“ řekl jeden z nich.
Zato v křesťanské čtvrti se v době ramadánu nic nezměnilo. Kdokoli se chce přes den najíst, nasměřuje své kroky sem. „Tady se na vás nikdo nebude dívat skrz prsty, když se najíte nebo napijete přímo na veřejnosti,“ pousmál se prodavač sendvičů Waíl.
Pastva také pro oči
Vánoce v Česku patří pohádkám, ramadán na Blízkém východě zase seriálům. Každý rok se na obrazovkách objevují nové příběhy na pokračování, jejich největším producentem je Sýrie. Témata seriálů jsou čerpána hlavně z historie islámu. „Nedokážu si představit, že bych televizi nesledoval. Nejlepší seriály jdou hlavně v noci,“ sděluje učitel Abú Kusaj.
Ještě v devadesátých letech byli Syřané odkázání pouze na pozemní příjem státního kanálu. Dnes se ale bude těžko hledat domácnost, kde by chyběl satelitní přijímač. Ani vedle stanu beduínů nesmí chybět parabola umožňující příjem televizní zábavy. „Díky tomu máme zprávy z celého světa,“ usmívá se Abú Kusaj.
Svátek v novém oblečení
Během ramadánu by měli věřící myslet hlavně na druhé, kterým se nedostává. Navzájem by se k sobě měli chovat s úctou a pomáhat si. Jenže stejně jako v českém předvánočním shonu, tak i během ramadánu se stanou lidi uzlíčkem nervů. Nejvíce to sedí na řidiče, kteří více než obvykle nervózně troubí a pokřikují na druhé nepříliš pěkná slova. Ramadán je tvrdou a dlouhou zkouškou, naštěstí jsou poslední dny postního měsíce věnované svátku al-Fitr. Ty působí pro mnohé jako balzám na duši. Jsou to ale děti, kdo si tyto dny nejvíce užije. Děvčata se obléknou do nových pestrobarevných šatiček a obují si zářivé střevíčky. Kluci také dostanou nové oblečení, jenže místo kabelek, které v rukou drží dívky, mají chlapci kuličkovou pistoli. Ještě k tomu pár drobných na zmrzlinu do kapsy a hurá do ulic. „Kdysi to byli napodobeniny šavlí, takové ty zahnuté. Dneska si už nikdo na staré arabské hrdiny nehraje,“ vzpomíná Abú Kusaj.
Několik informací o ramadánu
– Půst od východu slunce až do jeho západu patří k pěti pilířům islámu
– Hlavním záměrem půstu je posilnit duchovní hodnoty, rodinné a společenský vazby
– Muslim by se měl během ramadánu vyhýbat násilí, sporům, nevhodnému chování, sexu, jídlu, pití a cigaretám
– Postit se nemusí děti, těhotné ženy a staří lidé. Menstruující ženy, nemocní a lidé na cestách mohou půst přerušit a vynahradit si ho v průběhu roku
– Díky islámskému (lunárnímu) kalendáři, který je o 11-12 dní kratší než náš sluneční, se jeho začátek posouvá