Palestínskym aktivistom sa dnes podarilo prelomiť blokádu pásma Gazy a prekročili egyptsko-palestínsku hranicu pri meste Rafah. Spolu sa do Gazy dostalo 137 kamiónov naplnených humanitárnou pomocou, ktorú sprevádzalo okolo 340 aktivistov z viacerých krajín sveta.
Multinárodná loď s názvom „Viva Palestina“ priplávala vo štvrtok do egyptského prístavu Al-Arish, 45 kilometrov od Gazy zo sýrskej Latakie. Viac než 300 aktivistov následne priletelo na letisko v Al-Arish, aby sa spojili s lodnou posádkou a spoločne mohli vstúpiť do Gazy. Aktivisti, ktorí sa stretli v Sýrii pochádzali z Turecka, Alžírska, Maroka, Jordánska a z ďalších viac ako dvadsiatich krajín.
Konvoj, ktorý mal za úlohu prelomiť blokádu Gazy organizoval britský politik George Galloway. Politik nemohol byť súčasťou výpravy, pretože ho egyptské úrady začiatkom januára deportovali z krajiny. Egyptský minister zahraničných vecí ho vtedy označil ako persona non grata a vyjadril sa, že mu nedovolia vstúpiť do Egypta. Galloway vtedy ostro vystúpil proti egyptským úradom aj prezidentovi Mubarakovi a neďaleko mesta Al-Arish došlo k potýčke pri ktorej zahynul jeden z egyptských pohraničných strážcov.
Zaher Berawi, hovorca konvoja kritizoval Káhiru za rozhodnutie, ktoré zabránilo Gallowayovi zúčastniť sa sprievodu. Verí však, že v budúcnosti sa tento problém vyrieši a zákaz sa zruší.
Loď Viva Palestina vyplávala z britského hlavného mesta 18.septembra a do sýrskeho prístavu Latakia dorazil o 2 týždne neskôr. Aktivisti čakali vyše dvoch týždňov, kým dostali príslušné povolenie od egyptských úradov, aby mohli pristáť v Al-Arishi.
Predstavitelia Hamasu ako aj stovky obyvateľov Gazy vítali blížiaci sa konvoj, mávali palestínskymi vlajkami a vlajkami krajín, ktorých aktivisti sa podieľali k pomoci. Tá neobsahuje žiaden stavebný materiál, pretože egyptské orgány nepovolili jeho prevoz do Gazy. Aktivistom dovolili vstúpiť na tri dni.
Niekoľko aktivistov, ktorí prežili útok izraelskej armády z 31.mája sa objavili aj teraz a víťazne prišli s konvojom Viva Palestina až do Gazy. Vtedy izraelskí vojaci prepadli loď Mavi Marmara nesúcu humanitárnu pomoc a zavraždili deviatich pro-palestínskych aktivistov pôvodom z Turecka. Izraelský premiér sa bráni tým, že jeho vojaci zahájili streľbu v sebaobrane. Vyšetrovanie Spojených národov v septembri však ukázalo, že vojaci porušili medzinárodné právo tým, že sa nalodili na Mavi Marmaru a zabitie aktivistov na palube prirovnali k popravám. Následný celosvetový záujem o celú kauzu prinútil Izrael povoliť blokádu Gazy, hoci prísun stavebných surovín je značne obmedzený.
Blokáda Gazy pretrváva od roku 2007, kedy ju odtrhli od sveta Izraelčania, po tom ako sa vyjadrili, že je to neodkladný krok, aby sa k Hamasu nedostávali zbrane.