Hlavný predstaviteľ islámskej opozície v Sudáne Hassan al-Turabí bol prepustený z domáceho väzenia. Krátko na to vyzýval na „totálnu zmenu politického systému“ v krajine.
Sudánske úrady al-Turabího uväznili ešte 18.januára, kedy začal hovoriť o revolúcii a povstaní vzhľadom na udalosti v niektorých arabských krajinách severnej Afriky. Spolu s ním zatkli bezpečnostné úrady ďalších osem predstaviteľov ľudovej strany. „Nikto mi nepovedal prečo ma zatkli a nikto mi nepovedal ani prečo ma pustili.“ opísal v skratke svoje zmiznutie z verejnej scény. Podľa sudánskych zákonov môžu bezpečnostné zložky kohoľvek zadržiavať po dobu 45 dní bez toho, aby voči nemu vzniesli obvinenie.
V pondelok poskytol vyjadrenia vo svojom dome v Chartúme, kde sa nechal počuť, že aj keď Sudán nezažije povstanie podobné Tunisku a Egyptu, aj napriek tomu by sa mali v krajine udiať veľké zmeny.
„Chceme totálnu zmenu politického systému a demokraciu v Sudáne. Skutočnú zmenu, nie len dialóg ako sme to skúšali už predtým“ povedal al-Turabí. „Revolúcia môže vyústiť do chaosu v krajine, pretože Sudán je decentralizovaný a niektoré oblasti ovládajú kmeňoví vodcovia. Potrebujeme zorganizovať cestu k zmene“ dodal.
„Vyzývam všetkých Sudáncov, aby začali svoju vlastnú revolúciu proti korupcii, pretože revolúcie prebiehajú vo viacerých arabských krajinách a Sudánci sú tiež ľudia týchto krajín. Situácia v Sudáne je dokonca horšia ako v tých krajinách“ pokračoval al-Turabí vo svojom vyhlásení.
Al-Turabího vyhlásenia prichádzajú v politicky citlivom období pre súčasného sudánskeho prezidenta Omara al-Bašíra. Krajina stojí pred rozpadom, kedy o oddelení Južného Sudánu rozhodlo januárové referendum.
Posledné väzenie nebolo pre al-Turabího prvým a odkedy sa v rokoch 1999-2000 oddelil od vládnucej strany prezidenta Bašíra ocitol sa v ňom niekoľko krát. V roku 1989 bol duchovným vodcom Bašírovej islámskej vlády po tom ako súčasný prezident prevzal vedenie krajiny.
Hassan al-Turabí venoval po svojom prepustení niekoľko slov aj šejkovi Usámovi bin Ládinovi, ktorého zavraždilo americké komando v jeho dome v pakistanskom Abbotabade. „Všetci moslimovia sú dnes smutní. Som proti zabíjaniu akéhokoľvek človeka“ povedal al-Turabí reportérom. „Usáma bin Ládin mal niektoré dobré úmysly, ale to neznamená že schvaľujem všetko čo vykonal“ pričom narážal na septembrové útoky z roku 2001, kde ich označil za chybu.