V Káhire vyšli do ulíc davy desiatok tisíc ľudí, aby ukázali, že požadujú spravodlivosť a vyšetrenie zločinov spáchaných Mubarakovým režimom pri potláčaní demonštrácii, ktoré viedli k revolúcii v krajine.
Narastajúca frustrácia medzi Egypťanmi je zo dňa na deň väčšia, pretože mnohí majú pocit, že sa za 5 mesiacov, kedy po protestoch odstúpil prezident Hosní Mubarak zmenilo len veľmi málo. Mnohí veria, že hoci nie je na čele Mubarak ani jemu blízki ľudia, tak odkaz ich vlády stále stojí v podobe jurisdikcie alebo polície.
Začiatkom týždňa prepustili v meste Suez sedem policajtov, ktorých súdili za zabíjanie protestujúcich. Ich prepustenie náhle vyvolalo rozpory a nepokoje najmä u rodín pozostalých, ktorí obviňujú súdnictvo z korupcie. Zbavení obvinenia bolo aj niekoľko bývalých predstaviteľov režimu, čo ešte u Egypťanov zvýšilo ich oprávnený hnev.
„Vecí idú zlým smerom“ hovorí Lilian Wagdy jedna z účastníčok protestov, ktoré z námestia Tahrír otriasli celou krajinou. Podľa jej slov prebiehajú súdy akurát s bežnými Egypťanmi, zatiaľ čo procesy s policajtmi či ľuďmi zodpovednými za krvavé potláčanie nepokojov sa odkladajú, presúvajú alebo ich rovno zrušia.
Dnešná demonštrácia na prvý pohľad pripomínala tie, ktoré sa na námestí Tahrír odohrávali na prelome januára a februára. V okolí námestia zriadili ľudia checkpointy, aby zabránili násilníkom či podozrivým zamiešať sa do davu demonštrantov s cieľom vyhnúť sa násiliu. Ani polícia, ani vojaci sa na námestí nenachádzali. Námestím viali vlajky a obrovský nápis „Trest pre vrahov martýrov“. Ľudia požadovali „skutočné vyčistenie krajiny, skutočnú vládu a skutočné súdy.“
Podľa organizátorov “Piatku zúčtovania” ako dnešnú akciu nazvali mala za úlohu spojiť protestujúcich, ktorí sa porozdeľovali po páde Mubarakovej vlády. Do protestov sa rozhodlo zapojiť aj Moslimské bratstvo, ktoré sa doteraz demonštráciam vyhábalo. Mnohí liberáli a sekulárni aktivisti požadujú, aby moc v rukách držala armáda do kým sa neuskutočnia voľby, pretože si myslia, že politické strany ešte nie sú na vládnutie pripravené. Práve Moslimské bratstvo je k týmto rečiam v opozícii a nechcú, aby moc armády trvala príliš dlho.
Protesty sa neodohrali len na káhirskom námestí Tahrír, ale aj na hlavných námestiach v mestách Alexandria a Suez. Obe podobne ako Káhira zažili krvavé potláčanie protestov. V meste Suez sa odohral incident, kedy smerom k davu vypálil z pištole muž, ale krátko na to ho ogranizátori chytili. V juhoegyptskom meste Asjút si na hlavnom námestí postavili stovky ľudí stany a sú odhodlaní zostať v nich kým nebudú vypočutí. Ide vôbec o prvý prípad takéhoto protestu z konzervatívneho juhu krajiny. Niektorí protestujúci prišli s rovnakou taktikou aj na káhirský Tahrír, kde sa objavilo asi tucet stanov.
Skupina protestujúcich sa objavila aj v prímorskom rezorte Sharm el-Sheikh pred nemocnicou, kde sa má nachádzať Hosní Mubarak. Chceli vidieť dôkaz, že sa naozaj ukrýva vo vnútri a kričali, aby vyšiel von.