Rusko a Čína sa spojili a spoločne vetovali rezolúziu OSN, ktorá mala presadiť ďalšie sankcie voči režimu v Sýrii. Americká veľvyslankyňa na protest opustila rokovanie.
Rezolúcia prerokovávaná v utorok získala deväť kladných hlasov, pričom sa hlasovania nezúčastnila Brazília, India, Libanon a Južná Afrika. Rezolúciu navrhnutú Francúzskom, v spolupráci s Britániou, Nemeckom a Portugalskom, odmietlo iba Rusko a Čína.
Opatrenia zahrnuté v rezolúcii mali zvýšiť zahraničný tlak na prezidenta Bašára al-Assada a sýrsky režim, ktorý podľa údajov OSN má na svedomí už vyše 2700 obetí na civilistoch, ako výsledok potláčania protestov.
Vitaly Churkin, veľvyslanec zastupujúci Ruskú federáciu odôvodnil veto obavou, že prípadné odhlasovanie rezolúcie by viedlo k rovnakému scenáru, ako tomu bolo v Líbyi. Podľa jeho slov je podporovanie opozície v snahe zvrhnúť súčasný režim kontraproduktívne a destabilizuje situáciu v krajine. Presadzovanie rezolúcie len znemožní realizovanie reforiem v Sýrii. Podľa jeho slov prezident Assad prisľúbil reformy a zasahovanie západu do vnútorných záležitostí Sýrie len zablokuje dialóg medzi opozíciou a vládnucim režimom.
Zástupca Francúzska pri Bezpečnostnej rade Gerard Araud označil postoj Ruska a Číny za politický krok, pričom obe krajiny sú pripravené vetovať akékoľvek opatrenia voči Sýrii z politických dôvodov, bez prihliadnutia na obsah rezolúcií.
“Toto veto nás nezastaví,” dodal. “Žiadne veto nemôže dať voľnú ruku sýrskym autoritám.”
Spojené štáty prejavili silné rozhorčenie nad výsledkom hlasovania a počas príhovoru sýrskeho zástupcu pri OSN na protest opustila americká veľvyslankyňa Susan Rice rokovaciu sálu.
“Spojené štáty sú rozhorčené nad tým, že rada nie je schopná presadiť nevyhnutné morálne zásady a zaujať stanovisko k narastajúcemu ohrozeniu mieru a bezpečnosti v regióne.” povedala Riceová v Bezpečnostnej rade. Obvinila vetujúce krajiny z toho, že radšej budú predávať zbrane sýrskemu režimu.
Podľa analytika Aljazeery Rusko a Čína veria, že je stále ešte priestor pre dialóg a diplomaciu, pričom sú obe krajiny znepokojené nad vývojom v Libyi. Považujú operáciu v krajine za zneužitie rezolúcie v prospech jednej skupiny.
Podľa organizácie presadzujúcej dodržiavanie ľudských práv v Sýrii – Syrian Observatory for Human Rights, sídliacej v Londýne, prinajmenšom deväť ľudí zahynulo v utorok počas stretov so sýrskymi bezpečnostnými zložkami.