Izrael, rovnako ako aj hnutie Hamas oznámili, že došlo k dohode na základe ktorej Hamas prepustí zadržaného vojaka Gilada Šalíta výmenou za tisícku palestínskych väzňov.
Už v stredu ráno sa izraelský kabinet dohodol po 3 hodinovom rokovaní, že pristúpia na podmienky výmeny a izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil verdikt prostredníctvom televízie. Podobne sa zachoval aj Chalíd Mišál, líder Hamasu. Netanjahu povedal, že Gilad Šalít by sa mal domov vrátiť v priebehu niekoľkých dní a podľa Mišála sa palestínski väzni dostanú von z väzenia počas najbližších dvoch mesiacov.
V meste Jebaliya na severe Gazy vypukli po oznámení o dohode oslavy. Ľudia podporujúci hnutie Hamas vyšli do ulíc a z ampliónov sa ozývali oslavné piesne. Tisíce ďaľších obyvateľov pásma Gazy sa stretli pri egyptských hraniciach, kde mávali egyptskými aj palestínskymi vlajkami a rozhadzovali kvety na znak oslavy. Stretnutia sa zúčastnil aj premiér Hamasu v Gaze Ismajl Haníja.
Výmena väzňov má v týchto končinách dlhú tradíciu, hoci sa vždy nájdu dve strany mince. Niektorí kritizujú výmenu pretože za bezpečnýý návrat jedného jediného vojaka sa dostane na slobodu tisícka iných a to podľa niektorých môže vyvolať vlnu násilia. „Vždy tu bude akýsi tlak medzi túžbou aby sa unesený vojak vrátil, no zároveň chceme zachovať ochranu pre všetkých obyvateľov Izraela“ povedal Netanjahu na zasadnutí kabinetu. „Verím, že sme dosiahli najlepšiu možnú dohodu aká sa dala v momentálnej situácii na Blízkom Východe dosiahnuť.“ dodal premiér.
Hamas berie dohodu ako svoje vlastné víťazstvo a vidí v ňom šancu ako si upevniť svoju pozíciu voči umiernenému prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi, ktorý stojí na čele palestínskej samosprávy na Západnom Brehu. Chalid Mišál povedal, že v najbližších dvoch mesiacov bude na základe prepustených 1000 mužov a 27 žien z izraelských väzníc. Prvých 450 sa dostane na slobodu budúci týždeň a zvyšok v priebehu spomenutého času. Z tisícky väzňov, ktorí sa dostanú na slobodu bolo 315 odsúdených na doživotie, pretože ich obvinili z útokov, ktoré viedli k smrti izraelských občanov. Aby Mišál potvrdil obavy Izraela dodal, že „tí ktorí sa vrátia sa opäť pripoja k národnému boju“ „Toto je národný úspech pre všetkých Palestínčanov“ povedal Mišál, pričom neváhal dodať ako ho mrzí, že nedokázal oslobodiť viac než tisícku väzňov. Presné čísla o palestínskych väzňoch v Izraeli sú nepresné, hoci sa odhaduje, že v celách môže byť od 5000 do 8000 Palestínčanov.
Joram Kohen, hlava izraelskej tajnej služby Šin Bet, prezradil, že v predošlých mesiacoch došlo k šiestym tajným stretnutiam, aby sa dopracovali k dohode. Podľa Kohena sa najmenej 40 prepustených väzňov presunie kvôli exilu do niektorej inej krajiny, pričom neupresnil o aké krajiny ide. Kohen tiež povedal, že najdôležitejším momentom v rokovaniach bolo, keď Hamas upustil od prepustenia svojich významných militantov medzi ktorými mal byť Marwan Barghúti, Ahmed Saadat a Abdulláh Barghúti.
Správa o dohode sa stretla s veľkou oslavou pri stane, ktorý si postavila rodina vojaka Šalíta pred rezidenciou Netanjahua v Jeruzaleme. Niekoľko stoviek ľudí vyšlo do ulíc a tancovalo s vlajkami a s podobizňou uneseného vojaka. Stan, ktorý rodina postavila bol ozdobený portrétmi vojaka a veľkým číslom 1934, toľko totiž doteraz strávil ich syn Gilad v zajatí.
Objavila sa kritika izraelskej skupiny Almagor, ktorá reprezentuje obete palestínskych útokov. „Vyzerá to tak, že sa Netanjahu vzdal Hamasu“ povedali. „Tí, ktorých prepustia sú nebezpeční pre obyvateľov Izraela“
Šalíta chytili militanti ešte v júni 2006 a odvliekli ho do pásma Gazy. Od vtedy sa o jeho osude vedelo len veľmi málo a Hamas nahneval Izrael, keď odmietal vyslancov červeného kríža, aby ho mohli skontrolovať. Po únose nechal Hamas poslať niekoľko krátkych audio nahrávok s jeho hlasom. Prepustenie Šalíta bolo pre Izrael veľmi dôležité, pretože sa každá takáto udalosť vníma veľmi citlivo. Podľa izraelskej televízie Channel 2 vrátia Šalita do Izraela cez Egypt.