Během sobotního zasedání Ligy arabských států (LAS) bylo Sýrii částečně pozastaveno členství v této organizaci, které nabude pravomoci od 16. listopadu. Sýrie podle LAS nesplnila dohodu z 2. listopadu, kdy se zavázala stáhnout vojska z měst, kde demonstranti protestují proti vládě Bašára Asada. Počet obětí střetů s ozbrojenými silami se od počátku března letošního roku odhaduje na více než 3500.
LAS také vyzvala členské země k stažení svých velvyslanců z Damašku, avšak rozhodnutí je na samotných státech. Zároveň LAS pozvala syrskou vnitřní i zahraniční opozici k jednáním o budoucí vizi vlády v přechodovém období. Z 22 členů LAS se proti rozhodnutí postavily Sýrie, Libanon a Jemen. Irák se zdržel hlasování.
Na rozhodnutí LAS zareagovala Sýrie pobouřeně. Nejdříve její velvyslanec v lize Júsif Ahmad ostře odsoudil počínání zástupců arabských států, které rozhodly na příkaz zvenčí. „Bylo jasné, že se rozhodlo na příkaz Spojených států,“ řekl Ahmad na tiskové konferenci v Káhiře. „Liga arabských států se dnes proměnila ve výkonný nástroj zahraničních agendy proti arabským státům. Říkáme jim, že budou poraženi. Sýrie se stane ještě silnější pod vedením prezidenta Bašára Asada,“ dodal.
Ve večerních a nočních hodinách vyšli příznivci prezidenta Bašára Asada do ulic, aby projevili podporu svému vůdci. Bylo tak učiněno ve více městech v Sýrii. Neobešlo se to ani bez násilností. Terčem útoku byly arabské ambasády, a to hlavně saudská a katarská, které se nacházejí v těsné blízkosti v luxusní čtvrti Abú Rumána v Damašku. Kromě rozbitých oken, poničení kamer, grafitů a fasád budov vybarvených červenou barvou od rajčat byly ambasády dekorovány vlajkami Sýrie jako symbol budoucího vítězství nad zahraniční intervencí do syrských vnitrostátních záležitostí.
V neděli byly na podporu režimu zorganizovány provládní demonstrace, jichž se zúčastnili převážně žáci a studenti, kteří uvítali přerušení výuky, a jak už je zvykem také státní zaměstnanci. Počet Syřanů v ulicích a na náměstích hlavního města byl odhadnut na statisíce až miliony. Podle syrské tiskové agentury SANA se podobné akce uskutečnily i v dalších městech po celé Sýrii. Před ambasádami byli rozmístněni těžkooděnci, kteří přihlíželi, jak z projíždějících automobilů vysílali příznivci režimu urážky směrem k arabským státům. Tentokrát již incidenty hlášeny nebyly.
Rozhodnutí LAS bylo přivítáno jak USA a Evropskou unií, tak samotnými demonstranty a opozičními předáky. „Dokud režim nedostane přes prsty, tak si bude dělat, co chce. Tento krok ligy však zdaleka nic neznamená, teprve v dalších dnech se ukáže, zda si vláda z toho vezme ponaučení nebo se situace v Sýrii ještě více přiostří,“ nechal se v Damašku slyšet jeden z opozičních aktivistů.