Kuvajtský emír sa rozhodol rozpustiť parlament a nastavil tak cestu k novým voľbám. Urobil tak preto, že podľa neho došlo k zhoršeniu podmienok vo vláde, ktorá podľahla korupcii.
Emír Sheikh Sabah al-Ahmad al-Sabah sa tak rozhodol v utorok, len necelý týždeň po tom ako vymenoval nového premiéra a parlament mal na pláne nové stretnutia. Nové voľby sa podľa platných zákonov majú uskutočniť do 60 dní. Táto udalosť môže skomplikovať plány amerického ministerstva obrany, ktoré sa čoskoro chystá presunúť tisíce svojich vojakov z Iraku na základne v Kuvajte. Koncom roka sa totiž majú z Iraku stiahnuť americké vojská.
Napätie v Kuvajte panuje takmer rok a súvisí podobne ako v iných arabských krajinách s tzv. „arabskou jarou“. Ani Kuvajtu sa totiž nevyhli protesty a opozícia vidiac, že má za sebou podporu sa snažila presadiť nové reformy. Na vládnucu rodinu sa spustila vlna kritika, najmä preto, že zatvára oči pred všadeprítomnou korupciou a používala silové zložky na rozohnanie protestujúcich. Parlament má v krajine v porovnaní s ostatnými štátmi v Perzskom zálive v Kuvajte najväčšie právomoci a dokonca opozícia otvorene kritizuje samotného emíra.
Ešte 16.novembra napadli nespokojní demonštranti budovu parlamentu, avšak hneď na to ich rozohnali obranné zložky. „Kvôli zhoršujúcim sa podmienkami, ktoré viedli k obštrukciám a ohrozovali vývoj krajiny a vyššie záujmy sa stalo nemysliteľným pokračovať s parlamentom. Je treba, aby si ľudia vybrali svojich zástupcov a uvedomili si národné záujmy“ povedal emír vo svojom vyhlásení pre kuvajtskú agentúru. Minulý mesiac vymenoval emír ministra obrany, šejka Jabera al-Hamada al-Sabaha za nového premiéra, ktorý tak vo funkcii nahradil dlhoročného premiéra šejka Nassera al-Mohammada al-Sabaha. Ten počas svojej kariéry ustál niekoľko otrasov, kedy mu parlament nevyslovil dôveru a opozícia si žiadala jeho hlavu.
Aj napriek spomínaným problémom Kuvajt nezasiahli radikálne zmeny ako tomu bolo v prípade niektorých krajín, ktorými otriasla arabská jar. V januári, keď sa začali v regióne rozdúchavať ohne napätia nechal emír vyplatiť každému Kuvajťanovi 1000 dinárov (cca 2700 euro) a okrem toho ich dotoval kupónmi na jedlo. Podobne reagovali aj iný vládcovia krajín Perzského zálivu. Saudskoarabský kráľ Abdalláh prisľúbil 93 miliárd dolárov do rozvoja pracovných miest a služieb. Katar pre zaujímavosť oznámil, že zvýši o 60 percent platy verejných zamestnancov a až o 120 percent pre vojenských úradníkov.