Somálske národné divadlo ležiace vo vojnou zničenom Mogadišu po 20 rokoch prvý krát otvorí svoje dvere pre verejnosť. Prezident dúfa, že jeho otvorenie by mohlo znamenať návrat toľko vytúženého mieru. Na jednej strane sa objavuje radosť z normálneho života, na strane druhej obavy z útokov.
„Somálsko má v histórii literárnu tradíciu, ktorá je stará viac než 700 rokov a ja cítim, že pokračovanie tejto tradície zohralo veľkú úlohu v mierovom procese“ vyjadril sa prezident Šarif Šejk Ahmed v príhovore pred divadlom, ktoré pomáhali stavať Číňania. Somálska vláda podporovaná západom, ktorá je stále v konflikte s islamskými militantmi zo skupiny al-Šabáb, hovorí o tom, že otvorenie divadla je znakom pomalého zlepšovania situácie v hlavnom meste.
„Prišli sme sem, aby sme si pozreli predstavenie aké sme nemali možnosť vidieť dlhé roky a to by sa nepodarilo bez stability akú v Mogadišu máme a bez toho, aby sa obetovali národné armádne zložky“ povedal premiér Abduweli Mohamed Ali na otváracej ceremónii. Premiér si tiež zaspomínal na to ako navštevoval divadlo ešte v pokojných časoch a prezradil, že vtedy vyzeralo divadlo krajšie ako dnes.
V divadle sa po 20 rokoch odohrávala dráma z rodinného prostredia. „Znovu otvorenie divadla po 20 rokoch predstavuje obrovský krok k tomu, aby sa do mesta vrátila zábava. Ľudia totiž potrebujú život, ale aj zábavu a nie len nekonečné násilie“ povedal jeden z divákov, ktorý sa zúčastnil na otváracom predstavení. „Budúcnosť teraz vyzerá o čosi jasnejšie. Somálska kultúrna tradícia sa začala vytrácať, ale po otvorení divadla by sa znovu mohla vrátiť“ nechal sa počuť ďalší z divákov.
Sú aj takí, ktorí sa divadla boja o bezpečnosť, pretože podľa al-Šabábu je zábava tohto druhu v islame zakázaná. „Al-Šabáb si za svoje ciele vyberá divadlá, či futbalové zápasy, tak si nemyslím, že by ušetrili miesto, kde sa stretnú stovky ľudí, aby si pozreli predstavenie. Nemyslím si, že toto je vhodný čas ma to, aby tu bolo divadlo plné ľudí“ znela jedna z obáv. Aj jeden z obyvateľov priľahlej štvrte, Ismail Yasin vyjadril obavy z otvorenia kultúrneho stánku. „Najdôležitejšia je bezpečnosť. Ak ju dokáže vláda zabezpečiť, potom je myšlienka otvorenia divadla dobrá. Ak nie, potom je to miesto, ktoré sa môže stať cieľom útoku samovražedného atentátnika“ povedal.
Milície al-Šabáb sa z Mogadišu stiahli ešte v auguste minulého roka a hoci sa odvtedy v hlavnom meste odohralo niekoľko incidentov, militanti sa zameriavajú skôr na gerilový spôsob boja. Podľa vojakov africkej únie to znamená len jedno a to, že milície svoj boj prehrávajú. Al-Šabáb dokonca minulý mesiac stratil kontrolu aj nad strategickou základňou Baidoa, ktorú prebrali provládne jednotky a vojaci etiópskej armády.