Východoturecké mesto Hakkari ležiace neďaleko irackých a iránskych hraníc uprostred vysokých kurdských hôr je ďaleko od všetkého. Pochádzajú odtiaľto však zaujímavé, tajomné stély, ktoré sú staré viac než 3000 rokov. Dnes sú uložené v malom archeologickom múzeu v meste Van. Zaujíma Vás ako tieto stély vyzerajú?
Stélam z Hakkari patrí v archeologickom múzeu vo Vane jedna celá miestnosť. Návštevníci tu takmer nie sú a preto ich budete mať celé pre seba. Tento zaujímavý objav má na svedomí Necdet Yilmaz, ktorý si pri prechádzke medzi ruinami starej osmanskej pevnosti všimol, že nedávna erózia odkryla kamenné bloky zasadené do zeme. V lete 1998 začal kopať a krátko na to objavil prvú kamennú stélu, po nej hneď ďalšiu a každú z nich zdobili zaujímavé tváre. Necdet Yilmaz nikdy predtým nevidel podobné kamene, hoci mu pripomenuli dokument, ktorý raz videl v televízii. Svoj objav tak nahlásil miestnemu guvernérovi. Stačilo pár dní a na mieste sa objavili vedci z Vanského múzea aj Istanbulskej univerzity a začali výskum.
Spoločne vykopali 13 kamenných stél, aké nemali v celej Anatólii či na Blízkom Východe obdobu. Ich veľkosti sa líšili od 0,7 m až po obrovské kusy s veľkosťou 3,1 m. Všetky obrázky na stélach znázorňujú ľudí, hoci nohy nie sú nikde zobrazené. Tváre sú zaoblené a oči majú výrazné, pričom ich niekedy majú ozdobené kameňom. Postavy v rukách držia koženú piciu nádobu. Jedenásť z trinástich stél znázorňujú mužov, nahých bojovníkov s dýkami či inými zbraňami. Dve zvyšné stély majú na sebe ženské postavy bez zbraní.
Viacerí vedci sa domnievajú, že región Hakkari je miestom, kde sa kedysi rozkladalo kráľovstvo známe ako Hubuškia. To malo byť situované neďaleko rieky Veľký Záb podľa asýrskych archívov z 10. a 9.storočia pr.Kr. V asýrskych textoch dokonca nájdeme aj mená kráľov Hubuškie akými boli Kaki alebo Dadi. Spomínajú sa tiež vzťahy medzi Asýrskym kráľovstvom a Hubuškiou počas 9.storočia pr.Kr. Asýrčania mali podľa správ niekoľko krát prekročiť susedné kráľovstvo, aby vybrali tribút od kráľov, alebo si ho prišli vziať násilne. Neskôr malo kráľovstvo Hubuškia spoločne s ríšou Urartu, ktorej centrum bolo v dnešnom Vane stratiť nezávislosť.
Najlepšie paralely medzi stélami z Hakkari by sme našli v oblasti eurázijských stepí. Môžu nasvedčovať o včasných kontaktoch medzi oboma oblasťami. V stepiach sú podobné stély spájané najmä s pohrebným rítom a často sa objavujú na hroboch. Ďalšie výskumy v Hakkari dokonca pod miestom nálezu stél komoru, ktorá bola však čiastočne zničená. Ľudia ju mali používať niekoľko storočí od polovice druhého tisícročia pr.Kr. Z tejto pohrebnej komory vyzdvihli pozostatky 50 ľudí, pričom okrem kostí tu boli aj keramické nádoby, bronzové dýky a dokonca zlaté či strieborné náušnice. Podľa výskumov sa v čase kedy nad ňu boli osadené stély, už dávno nepoužívala. Uvažuje sa aj o tom, žeby sa v oblasti mal nachádzať ďalší hrob. Ak by sa našiel, mohlo by to tiež znamenať, že stély z Hakkari majú čo dočinenia s kultom mŕtvych.
Stély z Hakkari by mali podľa najnovších výskumov znázorňovať rôznych kráľov kráľovstva Hubuškie a vznikli pod silným vplyvom eurázijských stepí, ktorých kultúra sa v tom čase dostávala do priestoru Blízkeho Východu.
foto: Tomáš Kubuš, Van, Turecko