Zoznam kultúrno-historického a prírodného dedičstva UNESCO sa v týchto dňoch rozrástol o ďalších 22 miest. V poradí 37. zasadnutie komisie svetového dedičstva sa uskutočnilo medzi 16. a 27. júnom 2013 v kambodžskej metropole Phnom Penh. Medzi vybranými pamiatkami nechýbala ani dvojica krásnych pokladov z oblasti Blízkeho východu: archeologický areál Al Zubarah v Katare a kráľovský palác Golestan v Iráne.
KATAR – Al Zubarah
Opevnené pobrežné mesto Al Zubarah sa do arabskej histórie zapísalo ako najdôležitejší perlový obchodný prístav. Nachádza sa na katarskom pobreží Perzského zálivu – konkrétne v severozápadnej časti krajiny, približne 100 km od hlavného mesta Doha. O jeho vznik sa zaslúžili obchodníci z Kuvajtu, ktorí z tohto miesta rozhodili ďalekosiahle obchodné siete naprieč Indickým oceánom, Arábiou a tiež západnou Áziou. Najväčšiu slávu toto mesto prežívalo koncom 18. a začiatkom 19. storočia, až do osudného roku 1811, kedy bol perlový prístav zničený a napriek následnej obnove už nikdy nenadobudol svoj niekdajší význam. Veľkolepé mesto postupne chátralo pod nánosmi piesku naviateho z neďalekej púšte. Zdalo sa, že veľká sláva perlového prístavu Al Zubarah bude čoskoro zabudnutá, avšak v posledných rokoch sa opäť preberá k životu. Spod piesku opäť uzrelo svetlo sveta viacero stavieb niekdajšieho obdivovaného mesta a už dnes je možné opäť vidieť staré paláce, mešity, ulice, átriové domy, pozostatky prístavu, ale aj rybárske chatrče, veľkolepé hradby a miestne pohrebisko. Napriek tomu, že archeologické výskumy zatiaľ odkryli len malú časť tohto približne 400 hektárov rozľahlého náleziska, už doterajšie nálezy oživujú zašlú slávu a príbeh perlového prístavu.
IRÁN – palác GOLESTAN
Veľkolepý kráľovský palác Golestan je ukrytý v centre iránskej metropoly Teherán. V doslovnom perzskom preklade je tento monumentálny architektonický komplex pomenovaný ako „palác ružových záhrad“. Toto majstrovské dielo kadžárskeho obdobia predstavuje dokonalé spojenie tradičného perzského umenia s citeľnými západnými vplyvmi. Golestan je okrem iného považovaný vôbec za najstarší komplex budov celého Teheránu. Po tom ako sa dynastia Kadžárovcov dostala v roku 1795 definitívne k moci, ustanovili tento palác novým sídlom vlády a z Teheránu sa razom stalo hlavné mesto Iránu (v predchádzajúcich 13 rokoch bolo iránskou centrálou mesto Sari). Pre celý palácový komplex sú typické bohaté a pestrofarebné ornamenty, ktoré zdobia fasády budov obkolesujúcich rozľahlé záhrady a vodné nádrže. Práve tento palác sa stal centrom vývoja nového kadžárskeho umeleckého štýlu, ktorý v ďalších obdobiach výrazne ovplyvnil a inšpiroval aj ďalšie architektonické diela iránskeho staviteľstva.