Prinajmenšom 46 ľudí zomrelo a 152 bolo zranených pri sérii bombových útokov v obchodných štvrtiach irackého hlavného mesta.
Nálože umiestnené vo vozidlách explodovali v sobotu v neskorých hodinách v štvrtiach Džididayh, Karrada, Baiyaa, Šurta, Tobchi a Zafaraniyah, obývaných prevažne šiitmi.
Bomby boli podľa informácií od polície aktivované v čase večerného prerušenia pôstu, kedy sa do ulíc vydáva najviac ľudí za nákupmi alebo kvôli návšteve kaviarní.
K útokom sa zatiaľ nikto neprihlásil, avšak útoky proti šiitom sú jednou z bežných taktík irackej odnože al-Qáidy.
Sobotňajšie explózie sa začali výbuchom na rušnej obchodnej ulici v štvrti Karrada v centrálnom Bagdade. Útok zabil deviatich, zranil okolo 17 ľudí a poškodil množstvo predajných stánkov a obchodov. Večer je najrušnejším počas celého dňa, davy ľudí prúdia po prerušení pôstu do obchodov a reštaurácií.
„Nevieme, koho máme za tieto chyby v bezpečnosti viniť, ale jedno je isté, naši ľudia krvácajú každý deň,“ povedal pre médiá Karim Sami, jeden z predajcov v štvrti.
Obdobný bombový útok zasiahol severozápadnú časť mesta Tobchi. Zomrelo pri ňom osem a zranilo sa 29 ľudí. Na západe Bagdadu v štvrti Baiyaa zomreli traja a 13 bolo ranených. Na juhovýchode v Zafaraniyah zomrelo šesť a zranilo sa 15 ľudí. Dva oddelené výbuchy zasiahli Nový Bagdad na juhovýchode. Vyžiadali si päť mŕtvych a 17 zranených.
Nálož vybuchla aj v šiitskej časti nábožensky zmiešanej štvrte Šurta, zabila štyroch a zranila 12 civilistov.
Len hodiny pred tragickou sériou bombových útokov v hlavnom meste neznámy ozbrojenec zastrelil Bassema Mahmouda, lokálneho lídra sunitskej milície, ktorá je v opozícii voči al-Qáide. O život prišli aj dvaja členovia jeho osobnej stráže.
Výbuchy a ostatné formy ozbrojených útokov si vyžiadali len od začiaktu Ramadánu (od 10. júla) viac ako 250 obetí, ako uvádza agentúra Associated Press.
Sobotňajšie útoky v šiitských častiach mesta prišli len deň po tom, čo samovražedný útočník zabil 20 ľudí v sunitskej mešite na severe hlavného mesta.
Útočníci v posledných mesiacoch napádajú rovnako šiitské, ako aj sunitské oblasti a tým vyvolávajú v obyvateľstve obavy z opätovnej eskalácie sektárskeho násilia, ktoré si vyžiadalo za posledné roky životy desaťtisícov ľudí.
Od začiatku roka 2013 zahynulo v krajine viac ako 2700 ľudí. Údaje prináša agentúra AFP na základe informácií od bezpečnostných a zdravotníckych inštitúcií v Iraku.
Väčšina najvyššie postavených vládnych predstaviteľov a náboženských vodcov sa zatiaľ k útokom nevyjadruje.
Zdroj: Aljazeera, agentúry