Midas Şehri. V meste legendárneho kráľa

Údolie rozkladajúce sa medzi mestami AfyonEskişehir nosí prezývku Frig Vadisi, teda Frygíjske údolie. Kedysi tu pulzovala starobylá civilizácia, no dnes sú jej stopy roztrúsené v zvlnenej krajine a jej mestá či hrobky pohlcuje všadeprítomná príroda. Tu neďaleko maličkej dedinky Yazilikaya sa rozkladajú ruiny mesta s hrobkou o ktorej sa dlho verilo, že patrí mýtickému kráľovi Midasovi.

Dedinka Yazilikaya je tak malá, že ju často nenájsť ani na tureckých mapách. Aj šofér mikrobusu z Afyonu má problém a tak sledujeme značky, aby sme ju náhodou neprešvihli. Tvorí ju len niekoľko so seba zapadajúcich ulíc z udupanej hliny, zhluk domov a štíhly minaret nad strechami. Naokolo rastú stromy, ovocné sady, dvíhajú sa vysoké kamenné bralá a za jej bránou sa rozkladá svet o ktorom si všetci mysleli, že už nejestvuje. Pred domom sedí pod stromom starší muž, ktorý sa hneď potešil novej spoločnosti. Turisti, ktorí sa tu zastavia behom dňa by sa dali spočítať na prstoch oboch rúk. „Poďte so mnou, dám Vám mapu. Kedysi som pomáhal pri vykopávkach a dnes to tu spravujem. Nechcete kúpiť knihu? Suvenír?“ rozhovoril sa v nemčine, ktorú pochytil od nemeckých archeológov. Dominantou dnešného Midas Şehri je obrovská, takmer 17 metrov vysoká hrobka o ktorej sa dlho verilo, že patrí mýtického kráľovi Midasovi. Raz som ju videl na obrázku a odvtedy mi toto miesto utkvelo v pamäti. Je vysekaná do veľkej skaly a svojim zjavom pripomína fasádu domu. Koniec koncov mal to byť príbytok večnosti, pretože inak by sa monumentálne hrobky nemuseli stavať vôbec. Dotvára ju séria detailov a strážnik, ktorý s nami vyšiel až k nej ešte ukazuje z bočnej strany aj tajomný frygíjsky nápis. Hrobka má 2500, možno 2600 rokov a je krásne byť tu v jej tieni. V tesnej blízkosti hrobky stojí skalnatý útvar zvaný Kirk Göz, teda v preklade „40 Očí“. Kedysi sem vyhĺbili obydlia priamo do kameňa a dnes tu po nich zostali len diery, ktoré človeka sledujú. Vyšliapané cestičky popretkávali takmer celý kopec, kde sa staroveké mesto rozkladá. Príroda sa na tomto mieste tak vyhrala, že aj keby tu neboli ruiny civilizácie, aj tak by sa sem oplatilo prísť. Jeden kameň v diaľke pripomína ťavu, druhý zase slona a pásmo skál je akoby vystrihnuté z Kapadokie. Medzi skalami sa objaví nedokončená hrobka stará okolo 2500 rokov. Takto je ešte krajšia než akou by bola v plnej kráse. Niektoré hrobky sú ukryté a treba k nim zliezť niekoľko schodov až do komory a iné sú voľne viditeľné už z diaľky. Dnu je ticho, vlhko, kamenné postele a lavice obrastajú machy a priestor tým dostáva rozprávkový nádych. Niektoré frygíjske hrobky sa až nápadne podobajú na etruské hrobky starovekého Cerveteri. Vrchol kopca patrí Akropole. Človek si ju nesmie predstaviť na spôsob tej najslávnejšej aténskej, pretože tejto nedominujú žiadne stavby. Len stromy, kríky, vysoká tráva a sem tam vykúkajúci kameň z ktorého sa vykľuje oltár alebo časť chrámu. Práve tu prebiehali zaujímavé náboženské rituály. Aké úžasné by bolo sledovať ich. Pri pohľade na trosky mesta sa človeku nechce veriť, že aj napriek tomu je Midas Şehri zo 6.storočia pr.Kr, tým najlepšie zachovalým mestom celej starovekej Frýgie.

midassehri001
Skalný útvar Kirk Göz

midassehri002
Do skál si ľudia kedysi hĺbili svoje príbytky

midassehri003
Skaly pretkávajú mnohé vysekané cestičky

midassehri004
Ruiny niekdajšieho mesta súperia o miesto s lúkou

midassehri005
Nádherná, nedokončená frýgijská hrobka

midassehri006
Frygíjska hrobka vysekaná do skaly

midassehri007
Staroveké mesto sa rozkladalo v zvlnenej krajine

midassehri008
Zaujímavé, zvetrané skaly

midassehri011
Skaly pripomínajúce ementál

midassehri009
Vnútro frygíjskej hrobky pripomína etruské hrobky z Cerveteri

midassehri010
Vstup do podzemnej cisterny

midassehri012
Kto hľadá, nájde na skalách aj malé, nepatrné reliéfy

midassehri013
Krajina okolo starovekého mesta

midassehri014
Jeden z kamenných oltárov na Akropole

midassehri016
Staroveký oltár kam prichádzali miestni vykonávať rôzne rituály

midassehri015
Nedokončená hrobka

midassehri017
Menšia hrobka na úpätí Akropoly

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.