Tri roky trvajúcim brutálnym bojom medzi sýrskou armádou a jednotlivými ozbrojenými skupinami o nadvládu v stredosýrskom meste Homs zrejme a snáď aj natrvalo odzvonilo. Po vyjednávaniach vlády a ozbrojených skupín došlo tento týždeň k vzájomnej dohode – sýrska armáda ukončí nálety a pozemné akcie zamerané proti ozbrojencom a zabezpečí im aj bezpečný odvoz zo starého centra, ak teroristické skupiny al-Nusra a ISIS umožnia prísun humanitárnej pomoci do dedín Nubbul a al-Zahra a prepustia unesených civilistov z provincií Aleppo a Lattakia. Prímerie a odchod bojovníkov sa de facto rovná víťazstvu armády v Homse, meste označovanom za ohnisko revolty voči sýrskej vláde. V Homse, ktorého časť je totálne zničená ako náletmi, tak aj bombovými útokmi, mali ozbrojenci v poslednej dobe pod kontrolou už len staré centrum mesta, odrezané od akýchkoľvek dodávok potravín. Na nedostatok potravín a hladovanie upozorňoval a volal o pomoc aj holandský kňaz Frans van der Lugt, ktorý žil v Homse, no začiatkom apríla ho surovo zavraždili. Z vraždy sú obviňovaní členovia skupiny al-Nusra.
Ozbrojenci, pre ktorých sú do starého centra Homsu už od stredajšieho rána posielané autobusy pod dohľadom OSN, sa museli vzdať všetkých ťažkých zbraní a so sebou si mohli zobrať len základné veci. Až do týchto chvíľ bolo rebelmi prepustených 71 ľudí, väčšinou civilistov a autobusy previezli z Homsu do mesta al-Dar al-Kabira približne 960 bojovníkov, ich ďalší osud je nejasný, zrejmé je však to, že po posledných úspechoch sýrskej armády v okolí Damasku a libanonských hraníc si prezident Assad môže na svoje konto pripísať ďalšie veľké víťazstvo, hoci nad severom a východom krajiny už nemá takmer žiadnu kontrolu a je otázne, či toto územie ešte dokáže získať späť, obzvlášť kritická sa zdá byť situácia v meste Raqqa. Momentálne to vyzerá tak, že armáda sa bude čoraz viac sústreďovať na oblasť východne od Damasku, odkiaľ ozbrojenci naslepo vystreľujú granáty a mínometné strely priamo na centrum Damasku. Nech už má prevahu v bojoch jedna či druhá strana, Sýria na šachovnici mocností už utrpela najtvrdšie údery a potrvá desiatky rokov, kým sa spamätá z tejto absurdnej vojny, ktorú sa akosi nikto nesnaží ukončiť.
Víťazstvo armády v Homse určite zahralo do karát aj Bašárovi Assadovi, ktorý nedávno ohlásil postupný koniec aktívnej fázy vojenských operácií. Súčasný prezident Sýrie je pri moci od roku 2000, no až v tohtoročných prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia 3. júna, bude mať protikandidátov. Sýrsky Ústavný súd rozhodol, že z 23 ľudí, ktorí sa do volieb prihlásili, sa o funkciu prezidenta krajiny môžu uchádzať traja kandidáti:
Bašár Assad – očný lekár, súčasný prezident
Hasan Abdoullah al-Nouri – sýrsky komunista, aktivista, účastník prvých pokojných protestov
Maher al-Hajjar – podnikateľ z Aleppa
Hoci OSN a Západ považujú vypísané voľby za frašku a „paródiu na demokraciu“, úplne nový formát sýrskych prezidentských volieb ponúka Sýrčanom možnosť slobodne si vybrať, doteraz to tak nebolo. Až tu sa naplno ukáže, či aj Sýrčania cítia skutočne taký odpor voči súčasnému prezidentovi Assadovi ako politické špičky Západu, jeho prehra je však momentálne len veľmi málo pravdepodobná vzhľadom na jeho kampaň v poslednom období, vojenské úspechy a najmä lojálnosť obyvateľov. Nech už voľby vyhrá ktokoľvek, gerilovú vojnu môžu stopnúť len krajiny dodávajúce zbrane a umožňujúce príchod nových a nových bojovníkov cez svoje hranice. V opačnom prípade bude krviprelievanie pokračovať a Sýria sa rozkladať.