Abarqu. Studené pyramídy a najstarší strom Iránu

Irán má obrovskú výhodu, pretože kdekoľvek sa človek zastaví, nájde niečo čo ho dokáže očariť. Na pol ceste medzi umeleckým Shirazom a púštnym Yazdom už storočia stojí miesto zvané Abarqu. Názov cudzincovi neprezradí veľa, spomeňte však jeho meno Iráncovi a povie Vám, že tu stojí najstarší strom krajiny, ktorý môže mať 4000 rokov.

Krajina za Shirazom ešte stále stúpa do výšky, ale netrvá dlho kým ju prikryje rovina. Ani tá však nepripomína vodnú hladinu, pretože ju dotvárajú neveľké kopce, pahorky a malé mestečká s niekoľkými domami. Abarqu sa objaví na horizonte a človek si hneď všimne, že jeho panorámu spríjemňuje pyramída. Ani vonkoncom sa nepodobá na pyramídy, aké si človek predstaví pri vyslovení ich názvu z egyptskej Gízy, ale určite ani v tomto prípade nejde o obyčajné stavby. Pyramída v Abarqu stojí na okraji mesta, vedľa štvrte, ktorú zaplnili nízke, tradičné domy s plochou strechou. Neslúžila ani ako monumentálny palác, alebo hrobky, ale jej funkcia bola aj napriek tomu veľmi dôležitá. Tu na okraji púšte sa potraviny veľmi ľahko kazili a podobné pyramídy slúžili ako obrovské chladničky. Vstúpime dnu a naozaj je cítiť ako sa jej vnútrom rozlieva príjemná klíma a o niekoľko stupňov chladnejší vzduch. Dalo by sa povedať, že tu je príjemne v porovnaní s tým čo sa odohráva vonku pod letným slnkom. Svetlo preniká dnu niekoľkými otvormi a ešte stále badať vysekané schodíky smerom nadol.


Starobylá chladnička


Vo vnútri chladnej pyramídy


Pyramída z Abarqu

Najväčšou pýchou Abarqu je bez akýchkoľvek pochýb starý cyprusový strom Sarv-e Abarkuh, ktorému hádajú vek na 4000 rokov. Niektorí miestni ho uctievajú ako posvätný a jeho obrázky človek nájde od Shirazu až po Yazd. Prvý pohľad na neho vzbudzuje rešpekt. V malom parku stojí 25 metrov vysoký cyprus, ktorého obvod predstavuje takmer 18 metrov. Dávno k nemu prichádzali ľudia a na jeho konáre viazali farebné stužky so želaním, ale kompetentní sa začali báť, že by sa tak strom mohol rýchlo zničiť a postavili okolo neho ohrádku. Dnes sa dá už len obdivovať z blízkosti niekoľkých metrov. V rebríčkoch najstarších stromoch sa objaví len zriedkakedy, hoci každý koho sa človek opýta odprisahá, že má cyprus 4000 rokov. Je na neho tak príjemný pohľad, že by som si vedel predstaviť piknik s plnou čajovou kanvicou v neďalekom parku. Kto hľadá stopy histórie v Abarqu, ten nájde niekoľko starých ruín, ale inak je dnes obyčajným provinčným mestečkom, kde sa ľudia radi zastavia, aby si oddýchli na dlhej ceste medzi dvoma významnými mestami. Medzi najpôsobivejšie ruiny patrí Jameh Masjed, alebo Piatková mešita, ktorú zub času nahlodal natoľko, že z nej zostali stáť už len dva staručké minarety. Oba zdobia fragmenty tyrkysovej mozaiky, ale už aj tá sa stráca akoby pred očami.


Starý cyprusový strom Sarv-e Abarkuh


Starý cyprusový strom Sarv-e Abarkuh


Starý cyprusový strom Sarv-e Abarkuh


Starý cyprusový strom Sarv-e Abarkuh


Rozpadnutá Piatková mešita

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.