Kábul – hlavné mesto Afganistanu je jedným z najstarších miest v Centrálnej Ázii. Mesto je situované na rieke Kábul a patrí medzi najvyššie položené hlavné mestá (1800 m n.m.)
História Kábulu siaha až do legendárnych čias eposu Rámajáma. Keďže mesto ležalo vždy na križovatke dôležitých ciest, bolo cieľom mnohých invázií.
Význam Kábulu narástol, keď mughalský vládca Babur z neho spravil hlavné mesto svojej ríše. Dejiny mesta ako aj celej krajiny sú poznačené neustálymi konfliktami, civilnými vojnami a inváziami. Prakticky od invázie Alexandra Macedónskeho do oblasti nebola krajina na dlhšie obdobie v pokoji. Nepokojná situácia a zlá infraštruktúra aj v súčasnosti bránia rozvoju cestovného ruchu.
Bala Hisar – toto pomenovanie označuje pevnosť alebo citadelu vo vnútri opevnenia. Bala Hisar je hlavný kábulský opevnený komplex a bývalé sídlo panovníkov. Väčšina starých afgánskych miest majú takýto typ pevnosti. Pevnosť bola sídlom takých významných panovníkov a dobyvateľov ako Babor či Timor. Jej osud sa spečatil až v 19. storočí, kedy bola zničená počas druhej anglo-afgánskej vojny. V 20. storočí sa započalo s jej obnovou no už roku 1939 bola znova zbombardovaná.
Kábulské múzeum – taktiež Afgánske národné múzeum bolo špecializované na históriu centrálnej Ázie. Vzniklo v roku 1920 a uchovávalo mnohé artefakty z obdobia raného budhizmu a islamu. No počas posledných vojen bola väčšina cenných artefaktov ulúpená.
Baburove záhrady – dal ich založiť v blízkosti mestských hradieb panovník Babur v 16. storočí. Ďalší panovníci potom zveľaďovali a rozširovali záhrady ďalej. Babur si ich tak zamiloval, že ešte pred smrťou vyjadril svoje želanie, byť v nich pochovaný. Jeho manželka nakoniec nechala vybudovať v záhradách hrobku a jeho želanie vyplnila.
Záhrady boli istý čas zničené, no zdvihla sa iniciatíva pre obnovenie ich zašlej slávy.
Arg (palác) – Amir Abdul Rahman nechal koncom 19. Storočia vybudovať tento palác. Priestory neskôr využívala kancelária prezidenta až do doby, kedy bol v dôsledku ťažkého bombardovania zničený.
Návštevníkov hlavného mesta môžu zaujať aj mauzóleá panovníkov, početné mešity a trhoviská.
Priesmyk Chajbar – v minulosti bol významnou spojnicou medzi Afganistanom a Pakistanom. Viedla tade dôležitá obchodná cesta medzi Centrálnou Áziou a Južnou Áziou. Väčšina útočníkov do Indie vtrhla práve týmto priesmykom.
Prekonávanie tohto priesmyku môže byť celkom dobrodružné.
Minaret Džem – tento veľkolepý minaret je uvedený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Prezývaný je aj Minaret of Ghiyath al-Din Muhammad bin Sam. Tento minaret je izolovaný, stojí v údolí pri rieke Hari Rud.
Údolie Panjshir – toto údolie bolo jedným z prvotných výberov turistov a návštevníkov Afganistanu. Bolo jednou z najviac navštevovaných destinácií. Údolie sa nachádza 150 km od Kábulu neďaleko pohoria Hindu Kúš. Oplýva značnými prírodnými krásami.
Tora Bora – je to jaskynný komplex vo východnom Afganistane. Nachádza sa v pohorí Safed Koh (alebo aj White Mountains). Tento komplex je len 50 km vzdialený od priesmyku Chajbar. Znamý sa stal hlavne po roku 2001, kedy tu americké jednotky bojovali s Al- Káidou a Talibanom.
Herat je tretie najväčšie mesto krajiny a hlavné mesto rovnomennej provincie. V minulosti malo obrovský význam ako centrum umenia a vedy timurovského obdobia. Okrem centra umenia a vedy sa mesto vypracovalo aj na dôležité centrum umeleckej výroby.
Masdžid e Džam – táto mešita (Piatková mešita) je v Herate atrakciou číslo jeden. Radí sa určite medzi najskvostnejšie budovy islamskej architektúry na svete a nepochybne aj medzi najkrajšie v Afganistane. Je najväčšou budovou v regióne a príznačná je pre ňu bohatá mozaiková výzdoba. Základ súčasnej podoby dostala mešita začiatkom 13. storočia.
Bamijan – v tejto provincii sa nachádzajú dve sochy Budhu datované do obdobia od 3. do 5. storočia. Tieto obrovské sochy (36 a 53 m) boli vytesané do skalného útesu. Okrem sôch sa tu nachádza aj množstvo jaskýň vytesaných do skaly, ktoré slúžili ako domovy budhistickým mníchom.
Obe sochy však padli za obeť Talibanu roku 2001. Ten sa ich rozhodol zničiť z dôvodu, že Islam zakazuje vyobrazovať ľudské bytosti a zvieratá. Podľa klerikov boli teda tieto sochy znevažujúce. Mnohé zahraničné autority (medzi nimi aj Irán a Saudská Arábia) ich však žiadali, aby tento krok ešte zvážili. Neúspešne. Afganistan tak prišiel o obrovský kus svojho kultúrneho dedičstva.
Band e Amir – je to zoskupenie piatich jazier, ktoré vznikli prírodnými procesmi. Tieto jazerá sa môžu radiť medzi najlákavejšie prírodné atraktivity krajiny. Nachádzajú sa 75 km od Bamijanu a ich krása modrej vodnej hladiny sa stala legendárnou. Jazerá sa napájajú vodou navzájom, kedy voda steká z jedného do pod ním ležiaceho druhého jazera.
Šahr e Zohak (Červené mesto) – je ďalšie jaskynné mesto ležiace 15km od Bamijanu. Práve červenkastá farba skaly dala tomuto skalnému mestu jeho pomenovanie. Ruiny predstavujú budhistickú éru z 5. až 7. storočia.
Char Souq ( Štyri trhy) v Kandaháre boli vytvorené s úžasnou pravidelnosťou. Štyri trhy sa zbiehajú do jedného námestia, ktoré je prekryté kupolou a slúžilo ako miesto na verejné oznámenia. Dodnes je centrom mesta.