Niqáb – maska, tak sa volá nová revolučná relácia afgánskej televízie, za ktorou stojí 28 ročný Sami Mahdi. Televízna show dáva príležitosť afgánskym ženám prehovoriť o násilí, ktorému musia mnohé denne čeliť. Ženy vypovedajú o svojom utrpení spoza modro bielej masky. Svetlo modrá farba je farbou burky, ktorá symbolizuje útlak žien v Afganistane a biela časť je zasa symbolom nevinnosti. Práve maska v televízii im dáva možnosť otvorene hovoriť o utrpení, ktoré musia skrývať pod maskou v bežnom živote. O príbehoch mnohých z nich by sa verejnosť inak ani nemala šancu dozvedieť.
„Mala som veľa životných snov, no keď som ho zbadala, zrazu sa rozplynuli,“ povedala pre televíziu Saraja, jedna zo žien, ktoré v programe vystúpili.
Keď mala Saraja iba pätnásť rokov, jej otec sa ju rozhodol vydať za 58-ročného muža. Jeho rozhodnutie bolo jednoznačné, aj napriek tomu, že svoju dcéru vydával za muža s kriminálnou minulosťou. Saraji trvalo len tri dni, aby pochopila, že si zobrala za muža maniaka.
„Moje najmladšie dieťa malo len štyri roky, keď si manžel priviedol do domu ženy a znásilnil ich,“ pokračuje vo svojej výpovedi Saraja.
Nemohla na to povedať vôbec nič, lebo by ju manžel zbil. Nakoniec však od manžela ušla aj s troma deťmi v strachu, aby im neublížil. Saraja ale žije aj naďalej v strachu , že ich manžel nájde. Verí, že ak by sa tak stalo, zabil by ich všetkých.
„Nie som si istý, či môžeme niečo zmeniť pre obete,“ povedal Mahdi. „Viete, pre ženy, ktoré sem prídu a hovoria o svojich životoch. Myslím si, že zostanú obeťami navždy.“
Mahdi je ale presvedčený, že môžu zmeniť životy ostatných žien a hlavne myslenie mužov v Afganistane.
Publikum v štúdiu je tvorené expertmi z náboženskej, právnej oblasti a z organizácií za boj o ľudské práva. Náboženský expert sa vyjadril v Sarajinom prípade, že jej manželstvo v takom mladom veku, s o toľko starším partnerom je proti islamu. Správanie jej manžela je jednak proti islamu ale aj protiprávne.
Situácia žien sa po páde Talibanu v krajine podstatne zlepšila, so ženami bolo totiž obchodované ako s tovarom. Podľa prieskumu mimovládnej organizácie Women and Children Legal Research Foundation, je až 59% manželstiev v Afganistane z donútenia. Z týchto tvorí 30% výmenných manželstiev, kedy muži z rodiny vymieňajú svoje dcéry alebo príbuzné za dievčatá z iných rodín za účelom svadby.
Ďalších 17% predstavujú ženy dané do manželstva ako kompenzácie za zločiny voči cudzej rodine. V druhej epizóde relácie vystúpila žena, ktorá bola vydatá vo svojich dvanástich rokoch do rodiny, kde zavraždil jej brat jedného muža.
Mahdi hovorí o tom, ako jej príbeh o zneužívaní a týraní, ktoré musela podstúpiť, zlomil všetkých v miestnosti. Je presvedčený, že tieto príbehy šokujú verejnosť tak, ako šokovali jeho samotného.
Zdroj: CNN
Článok k téme na blogu Dany Dvořákovej