Sudánsky prezident Omar al-Bašír pohrozil, že uzatvorí ropovody prepravujúce ropu z južného Sudánu ak medzi severnou a južnou časťou neprebehne dohoda o rope ešte predtým ako sa južný Sudán definitívne oddelí.
„Dal som juhu tri alternatívy týkajúce sa ropy. Sever bude naďalej získavať svoj podiel alebo bude južný Sudán platiť poplatok za každý barel ropy, ktorý pošlú do prístavu Port Sudan“ hovoril al-Bašír v televíznom prejave. Práve prístav Port Sudan ležiaci v severnej časti je hlavným miestom exportu sudánskej ropy. „Ak neakceptujú ani jednu zo spomínaných možností, zablokujeme ropovody“ povedal prezident o tretej, najradikálnejšej možnosti.
Južný Sudán sa odtrhne od severnej časti krajiny definitívne 9.júla, ale obe strany musia ešte predtým prísť s dohodou týkajúcou sa ropného priemyslu po rozdelení. Takmer tri štvrtiny sudánskej ropy totiž pochádza z juhu, avšak väčšina rafinérii, potrubí a dôležité prístavy ležia na severe krajiny. To znamená, že obe krajiny budú musieť nájsť spoločnú reč. Inak sa ropa zastaví. Na základe mierovej zmluvy z roku 2005, ktorá znamenala ukončenie takmer dvoch dekád občianskej vojny, dostáva Chartúm 50% zisku z ropných polí na juhu.
Minister ropného priemyslu povedal, že Chartúm súhlasil s poplatkami, ktoré by platil juh za vývoz ropy, avšak strany sa ešte nedohodli na cene. Okrem ceny sa dohadovali aj na samotnom transporte ropy do prístavov. Dôležité rozhovory prebiehali za účasti oboch strán v etiópskej Addis Abebe, kde sa jednalo o mnohých dosiaľ nevyriešených záležitostí ohľadom rozdelenia krajiny.
Okrem dohody o rope však obom krajinám doteraz chýbala aj dohoda o spoločnej hranici. Práve otázka o dosiaľ nevyriešenej hranici sa stala v pohraničnom regióne Abyei rizikovou, pretože sa tu odohrávali násilnosti za ktoré zodpovedá armáda severnej časti krajiny. Ešte 21.mája obsadila armáda hlavné mesto regiónu a desaťtisíce ľudí utieklo zo svojich domov pred strachom z občianskej vojny. Len pred dvomi dňami sa zástupcovia severu a juhu dohodli o odchode vojsk, demilitarizovanie sporného územia Abyei a príchode etiópskych mierových jednotiek.