Alžírsko podpísalo nový kontrakt s vplyvnou stavebnou firmou z Číny na vybudovanie obrovskej mešity. Mala by stáť v hlavnom meste, jej cena by mala byť cez miliardu eur a po jej dokončení by mala byť treťou najväčšou mešitou sveta.
Minister venujúci sa náboženským otázkam Bouabdalláh Ghlamalláh povedal o pripravovanej mešite, že bude stáť na dosah mora a že bude jedinečnou pre celé Alžírsko. „Nič na svete sa mešite nevyrovná. Ako z turistického, tak aj z náboženského a ekonomického hľadiska“ povedal minister po podpísaní zmluvy s čínskym stavebným gigantom CSCEC.
Obrovská mešita by mala stáť na rozlohe dvadsiatich hektárov v oblasti Mohammadia, ktoré spadá pod hlavné mesto Alžír. Minaret novej mešity by mal siahať až do výšky 270 metrov. Projekt by mal stáť okolo 1,3 miliárd eur a pri spoločnej modlitbe sa naraz bude môcť stretnúť až okolo 120 000 veriacich. Súčasťou mešity by mala byť aj obrovská knižnica pre dve tisícky ľudí s miliónom kníh či spisov, ale aj múzeum a výskumné centrum. Po mešitách v saudskoarabskej Mekke a Mediny sa má alžírska mešita stať treťou najväčšou mešitou sveta.
Aj samotný prezident Abdelazíz Bouteflika vyjadril nadšenie nad projektom a povedal, že aj on „chce zanechať svoje odtlačky“ na mešite. Bude to už v poradí štvrtá veľká mešita Alžírska, hoci táto prekoná všetky predošlé. Podľa ministra začala výstavba mešity hneď ako sa podpísal kontrakt. „Mešita by mala byť hotová za 42 mesiacov“ povedal Ghlamalláh.
Čínska stavebná spoločnosť, ktorá kontrakt podpísala je aktívna v Alžírsku už 30 rokov a má na svojom konte výstavbu piatich najväčších hotelov v krajine. V súťaži porazili libanonsko-taliansku firmu, rovnako ako aj alžírsko-španielsku spoločnosť.
Medzi tri dosiaľ najväčšie a tiež najvýznamnejšie mešity v Alžíri patria: Djamaa el-Kebir z 11.storočia, Djamaa el-Djedid postavená v roku 1660 a mešita Ketchoaoua postavená neďaleko miestnej kasby, ktorá vznikla v 17.storočí za panovania Osmanskej ríše.