Prítomnosť človeka na území dnešného Alžírska môžeme datovať až 700 000 rokov dozadu, čo dokumentujú nálezy pozostatkov Homo erectus. V prvom tisícročí pred Kr. tu zakladali na pobreží svoje kolónie Feničania. Neskôr sa oblasť stala súčasťou Rímskej ríše a ostala súčasťou ríše až do roku 440, kedy ju obsadil germánsky kmeň Vandalov. Arabi toto územie dobyli a začlenili do kalifátu okolo roku 650. Roku 1536 bolo toto územie pripojené k Osmanskej ríši.
Po tri storočia slúžilo hlavné mesto Alžír ako bašta pirátov v Stredomorí. To sa stalo aj zámienkou pre francúzsku ofenzívu do oblasti roku 1830. Alžírsko sa stalo súčasťou Francúzska roku 1848.
Alžírsko ostalo pod správou Francúzska až do polovice 20. storočia, kedy vypuklo v krajine povstanie (1954-55). Francúzsky prezident Charles de Gaulle začal mierové rokovania a v roku 1962 získalo Alžírsko nezávislosť.
Prvé parlamentné voľby v krajine v roku 1991 viedli ale až k občianskej vojne. Voľby vyhral Front islamskej spásy – Islamic Salvation Front (FIS), no armáda odmietla výsledky volieb a Alžírsko sa ocitlo v občianskej vojne. Situáciu mal zmeniť až Abdel-Aziz Bouteflika, ktorý sa stal prezidentom roku 1999. Opierajúc sa o armádu zostáva prezident pri moci doteraz.