Američania pomaly opúšťajú svoj plán ponechať v Iraku aj po stiahnutí vojsk svoje jednotky. Rozhodli o tom iracko-americké rokovania, ktoré vyústili do rozhodnutia, že USA stiahne všetkých svojich vojakov do konca tohto roku. Po ôsmych rokoch sa tak skončí americká okupácia Iraku…
V posledných mesiacoch diskutoval Washington s irackými lídrami o možnosti, ktorá by Američanom dovolila ponechať niekoľko tisíc vojakov v Iraku, aby sa podieľali na tréningu irackých jednotiek. Podľa hovorcu Pentagonu však medzi oboma stranami nedošlo k žiadnej dohode. Americké jednotky sa tak musia stiahnuť s výnimkou 160 vojakov, ktorí patria k americkej ambasáde v Bagdade. Otázka budúceho tréningu irackých jednotiek je však podľa niektorých stále otvorená, ale len v prípade, že o to požiada samotný Irak.
Počas diskusií boli irackí lídri neoblomní v otázke imunity pre amerických vojakov, ktorá by ich ochránila pred irackými súdmi. Bez tejto imunity odmietali Američania v Iraku zostať. Samotné iracké vedenie sa spočiatku nevedelo medzi sebou dohodnúť či si želajú aj naďalej prítomnosť cudzieho vojska alebo túžia po jeho odchode. Jedna skupina poukázala na výhody amerického tréningu a čiastočnej ochrany irackého vzdušného priestoru, druhá bol proti, pretože sa boja útokov, ktoré sľubovali šiítski militanti ak Američania zostanú. Aj premiér Núr al-Malikí povedal americkým predstaviteľom, že v parlamente nemá dostatočnú podporu na zaručenie imunity pre americké jednotky.
Tlačový sekretár Pentagonu George Little potvrdil, že „všetky americké jednotky sa podľa dohody stiahnú ku konci tohto roku“. Okrem toho však hovoril, že s irackou stranou sú rozbehnuté diskusie týkajúce sa bezpečnosti a ich vzájomného vzťahu.
Americká ambasáda v Bagdade je najväčšou ambasádou na svete a okrem hlavného stanu v Bagdade, bude mať pobočky v Basre, Arbile, Kirkúku a tiež v niektorých iných mestách, kde môžu prebiehať kontrakty súkromných firiem na tréning irackých jednotiek. Odhaduje sa, že až okolo 5000 členov súkromných bezpečnostných služieb bude využitých na ochranu amerických diplomatov a objektov roztrúsených po krajine.
Ešte začiatkom roku sa zdalo, že by iracká strana povolila ponechať Američanom v Iraku niektoré jednotky, ale Iračania majú stále hnev kvôli incidentom v Abu Ghraib alebo v Hadíthe, kde americkí vojaci postrieľali civilistov. Iračania by radi videli vinníkov pred svojimi súdmi. Je to však viac ako nepravdepodobné, že by k takému niečomu došlo. Koncom roka, tak môže aj Obama aj Núr al-Malíki vyhlásiť víťazstvo. Obama splnil cieľ svojej predvolebnej kampane, kde hovoril o skončení vojny a al-Malíki sľúbil ukončenie amerického pôsobenia v Iraku a nastolenie irackej suverenity.
Keďže nedošlo k dohode o ponechaní amerických jednotiek na irackej pôde, uvažuje sa, že sa 41 000 vojakov, ktorí sa momentálne nachádzajú v Iraku, presunú na juh do susedného Kuvajtu. Odtiaľto sa vrátia domov, alebo ich prevelia na iné miesta. Ak by sa však iracká strana budúci rok rozhodla o navrátení vojakov, niektoré jednotky budú v Kuvajte, aby sa mohli vrátiť.