V neděli mohli dospělí Syřané vyjádřit svůj souhlas či nesouhlas s textem nové ústavy, vybrat si mohli z více než 14 tisíc volebních míst. S textem návrhu ústavy, která má být základem nového demokratického systému, se mohli obyvatelé Sýrie seznámit z médií a brožurek rozdávaných na ulicích. Největší účast v referendu se očekávala ve městech Damašek, Aleppo a Latákija. Z ostatních měst se ozývaly hlasy volající po bojkotu referenda. „Nelíbí se mi, že zůstal bod č. 3, podle kterého prezident musí být muslim. Pokud má zůstat Sýrie sekulárním státem, nemělo by náboženské vyznání prezidenta být podstatné,“ myslí si student Chálid, který se v úterý účastnil krátké demonstrace proti znění ústavy před syrským parlamentem. Chálid se nestaví ani na stranu prezidenta ani jeho odpůrců. „Chci, aby to tady fungovalo. Proč nahrazovat jeden paskvil druhým,“ vysvětluje Chálid svůj postoj. Jeden z voličů, který také s textem nesouhlasí, přišel k volbám říci své NE. „Někde začít musíme, takže tímto se můžeme odrazit ode dna,“ řekl. I když se staví proti současné vládě, je zastáncem rozhovorů a rozumného řešení současné situace.
Po téměř jednom roce od začátků protestů v Sýrii je asi pro většinu Syřanů referendum o nové ústavě zbytečné. „Problém není v ústavě, ale v jejím plnění. Kdyby byla ta stará dodržována, tak ať si klidně zůstane,“ rozčiluje se Abú Wisám z Damašku. Myslí si, že by režim měl skončit úplně, změna ústavy situaci v ulicích neuklidní. „Já k referendu nepůjdu. Nesouhlasím s režimem a chci jeho pád, ne změnu ústavy,“ stojí si Abú Wisám pevně za svým rozhodnutím. Kromě odpůrců režimu žije v Sýrii také dost jeho zastánců, takže referendum může dopadnout jakkoli.
Výsledky referenda budou známy nejdříve v pondělí večer. Členové komise nedokázali odhadnout, zda je více lidí pro nebo proti. „Je dost lidí, kteří zaškrtávají NE, výsledek může být těsný,“ prohlásil muž zapisující jména voličů.
Nejpodstatnější změnou ústavy je vyškrtnutí článku č. 8 dávající politické straně Baas vedoucí roli v zemi a změna způsobu volby prezidenta. Z ústavy se již neobjevuje slovo „socialismus“ a text zní více demokraticky. Některé body se zdají Syřanům účelové a dávají současnému režimu prostor k manipulaci podle svých zájmů. „Aby mohl být prezident zvolen, musí před svým nástupem do funkce žít v Sýrii nepřetržitě žít nepřetržitě deset let,“ říká jiný z odpůrců textu ústavy Husajn. „Taky nechápu, proč manželka prezidenta musí být Syřanka,“ kroutí hlavou. Husajnovi také vadí, že prezident má nadále předsedat ústavnímu soudu a v případě, že by měl být souzen za vlastizradu, bude sám sobě i soudcem. „Je tam toho víc, co mi vadí. Návrh ústavy se mi celkově nelíbí. Je o něco lepší než ten předešlý, ale nesouhlasím s ním,“ tvrdí Husajn. „Já bych z názvu Syrská arabská republika odstranil slovo arabská. V Sýrii totiž nežijí jen Arabové, ale i jiné menšiny, a to po několik staletí, ne-li tisíciletí,“ říká kurdský student žijící v syrské metropoli.