Ve dnech 23.-30. března 2012 se v Plzni bude konat již třetí ročník Festivalu arabské kultury, známý též pod názvem Arabfest. Letošní podtitul festivalu zní “STOPY v ŠAFRÁNU”. Druhý ročník přinesl mnoho milých překvapení a ten třetí by neměl v ničem zaostávat. Tradiční program plný arabských tónů, chutí a vůní obohatí hlavně přednášky, konference a diskuze na různá témata. Jedním z nich bude celodenní pásmo věnované španělské Andalusii, kde arabská kultura zanechala nesmazatelné stopy. Se svými příspěvky by měli vstoupit např. doktoři Daniel Křížek ze Západočeské univerzity, Josef Ženka z Karlovy univerzity a Juan A. Macías Amoretti z Granadské univerzity.
Program také zpestří pásmo českých a slovenských archeologů bádajících na Blízkém východě. Účast přislíbili Prof. Miroslav Bárta a Dr. Hana Vymazlová z Českého egyptologického ústavu a Dr. Drahoslav Hulínek ze Slovenského archeologického a historického inštitútu. Západočeskou univerzitu budou zastupovat Doc. Karel Nováček a moderující Prof. Petr Charvát.
Pro mnohé z nás je arabský region spjat s hlavně islámem, přestože na Blízkém východě žijí také židé a křesťani. Do této náboženské diskuze přispějou imám pražské mešity, zástupce české židovské obce a kněz Juan Provecho.
Konferenci věnované arabské literatuře obohatí přítomnost Prof. Jaroslava Oliveria, Doc. Františka Ondráše, Dr. Ivy Liškové a Dr. Evy Al-Absiové.
Organizátoři Festivalu arabské kultury připravují ve spolupráci s Techmánií také nahlédnutí do historie arabského vědeckého bádání. Naopak na univerzitní půdě v proběhne beseda na téma “Kam po arabském jaru?”, kde by se měli objevit politolog Michael Romancov, analytik Šádí Šanaah, novinář Břetislav Tureček z ČRo a Zora Hesová z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Na orientálních trzích a workshopech se návštěvníkům představí některé z mnoha arabských výrobků a tradic. Letos se budou konat v Avalon Bussiness Centru, ve kterém bude postaven také pravý beduínský stan. Od poloviny března do konce dubna se budou v Plzni konat také doprovodné akce, zahrnující výstavy fotografií a knih, ale také „berberské“ masáže, ochutnávky vín z arabských krajin a různé soutěže.