Určitě jste si při svých toulkách Blízkým východem všimli pouličních prodavačů v širokých širválech a pestrobarevnáých vestách, přes ramena zavěšené kovové konvice, ze kterých rozlévají nápoj tmavé barvy. Mnohý turista, jakmile zjistí, že se v konvicích neskrývá káva, nebo oblíbený tamarindový sirup, nakrčí nos. To je ale škoda – lékořicový džus, známý také jako arq al-sous (či erq sous), je překvapivě dobrý a v horku velmi osvěžující nápoj.
Tak jako mnoho jiného a dobrého, léčivé účinky lékořicového kořene objevili již starověcí Egypťané, jenž z černé hmoty vyráběli jakousi obdobu dnešních pastilek proti kašli. Produkce lékořice se tak táhne historií Blízkého východu vskutku od nepaměti. Kromě příznivých účinků na trávicí systém a dýchací cesty lékořice obsahuje mnohé minerály a chrání organismus před dehydratací. Rozhodně tedy stojí za to arq al-sous alespoň jednou ochutnat, a to i přesto, že lepivé pendreky nepatří mezi vaše oblíbené sladkosti. Jeho chuť je příjemně nasládlá, lehce zemitá, a protože se nápoj pije řádně vychlazený, působí ve vedrech jako pravý životabudič.
Pokud se zrovna k návštěvě arabského světa nechystáte a přesto vás chuť lékořicového džusu zajímá, dá se sehnat i ve specializovaných obchodech s arabskými potravinami. Je však možné, že ne každý arabský prodavač bude vědět, co máte na mysli – např. v oblasti Maghrebu lékořicový džus není příliš obvyklým nápojem. Naopak Egypťané, Iráčané či obyvatelé Levanty nápoj dobře znají a nedají na jeho chuť a účinky dopustit. Pokud tedy v českých podmínkách na arq al-sous natrefíte, dostane se vám do ruky v podobě balíčku sušené hmoty ne nepodobné čaji.
A jak si nápoj doma připravit? Do cedníku či sítka položte lehké platýnko. Bohatě postačí kapesník, jen se, prosím, ujistěte, že je vypraný ☺ Látku pořádně navlhčete a vložte do ní bohatou hrst sypké směsi. Pod cedník si pak připravte dostatečně hluboký hrnec.
Na jeden cedník postačí 3-4 vrchovaté lžíce lékořice. Poté zabalte a nechte alespoň 30 minut odstát v lednici. Čím déle, tím lépe, klidně lékořici v platýnku nechte uležet přes noc. Zároveň si do lednice připravte džbán s obyčejnou vodou.
Poté, co cedník s hrncem vyndáte z chladničky, začněte silou vymačkávat z platýnka přebývající tekutinu a nechte ji přes síto odkapávat do hrnce. Několikrát přelijte džbánem s ledovou vodou a opět promačkejte, dokud nebudete mít v hrnci dostatek tekutiny.
Výhoda domácí přípravy tkví v tom, že si nápoj můžete připravit tak silný, jak chcete. Pokud vás černá hmota odpuzuje, nebo je na vás příliš sladká, můžete samozřejmě směs naředit větším množstvím vody. V arabském světě se nápoj pije v podobě temně hnědé, skoro černé barvy. Džus však skvěle chutná i v mnohem jemnější formě; vynikající je i v případě, že do něj přidáte trochu pomerančového džusu.
Mlsná pouštní liška