Iracký minister obrany sa pri svojej návšteve Ruska zúčastnil na rokovaní o nákupe novej protivzdušnej obrany, ktorá by mala nahradiť tú súčasnú. Iracká armáda používa zastaralý systém a týmto krokom by mali zvýšiť svoju obranyschopnosť.
Počas vlády Saddáma Husajna bol Irak na špici, čo sa týka protivzdušnej obrany, ktorá patrila medzi najsilnejšie v celom regióne Blízkeho Východu. Lietadlá (prevažne ruskej výroby) sa počítali na stovky, avšak po roku 2003, kedy koaličné vojská začali s okupáciou Iraku, ktorá vyústila do pádu Saddáma Husajna sa iracká armáda rozpustila.
„Delegácia, ktorú viedol minister obrany a najvyšší veliteľ leteckých síl prišla do Ruska, aby vyjednávala o nákupe systémov včasného varovania, radarov a ďalšieho príslušenstva civilnej obrany“ povedal pre agentúru Reuters Hakim al-Zamilí, člen irackého parlamentu a predstaviteľ komisie pre vnútornú bezpečnosť.
Irackí predstavitelia sa vyjadrili, že ešte potrvá niekoľko rokov, kým sa im podarí zabezpečiť celkovú ochranu vlastného vzdušného priestoru, po tom ako sa vydali cestou znovu zavedenia armády. Armádne letectvo musí Irak vybudovať takmer od základov. Začiatkom roku 2014 by mala iracká armáda obdržať 24 nových stíhačiek F-16 zo Spojených štátov amerických. Podľa dohody si iracká strana objednala až 36 stíhačiek, no zvyšných 12 dodajú Američania neskôr.
Iracké ministerstvo obrany by chcelo tiež získať nové radarové systémy s ďalekým dosahom, ktoré by boli schopné pokryť aj najsevernejšie a najvýchodnejšie časti krajiny. Konflikt v Sýrii sa dotýka aj severozápadnej hranice s Irakom a taktiež severná a severovýchodná časť krajiny je svedkom pravidelných útokov, ktoré ma spoza hraníc na svedomí Turecko či Irán. Najmä Turecko sa snaží v hornatom regióne stopovať členov kurdskej strany PKK a veľa krát sa ich stíhačky dostanú do irackého vzdušného priestoru. Posledný mesiac sa dokonca Irak snažil na pôde OSN odsúdiť krajiny, ktoré narúšajú jeho suverenitu vzdušného priestoru, pričom najčastejšie spomínanou krajinou sa stalo práve Turecko.
Niektorí irackí susedia a prezident kurdskej autonómnej správy na severe krajiny Masúd Barzáni vyjadrili obavy z nových krokov bagdadskej vlády. Myslia si, že ak iracká vláda získa nové stíhačky a zbrane, mohol by sa regiónom začať šíriť strach, že ich zneužijú