Séria bombových útokov v irackom hlavnom meste si tento štvrtok vyžiadala desiatky mŕtvych. Bagdadom otriaslo v skorých ranných hodinách 12 explózií, ktoré podľa irackého ministerstva zdravotníctva stáli život prinajmenšom 63 ľudí, ďalších 176 bolo zranených.
Podľa agentúry Reuters vybuchli dve nálože ešte vo večerných hodinách. Nahlásené sú dve obete.
Spojené štáty len pred pár dňami oficiálne ukončili vojnu v Iraku a stiahli posledné bojové jednotky z krajiny do susedného Kuvajtu. Odchod amerických vojsk bol dlho očakávaným momentom, no je spájaný aj s obavami zo sektárskeho konfliktu, ktoré sa potvrdili aj tento štvrtok.
Útoky sa odohrali vo viacerých oblastiach hlavného mesta, vrátane jeho centrálnych častí. Bombové atentáty ostro odsúdil iracký premiér Nuri al-Maliki , americký viceprezident Joe Biden aj Nabil el-Araby, generálny sekretár Ligy arabských štátov.
Motívom pre sériu krvavých atentátov mohlo byť podľa Willa Geddesa, bezpečnostného experta z International Corporate Protection, snaha o destabilizáciu už aj tak krehkej irackej vlády. „Jedná sa pravdepodobne o najhorší koordinovaný útok, ktorý sme videli za posledné obdobie. Útoky boli dobre naplánované a riadené, pričom si vyžadovali množstvo zdrojov,“ povedal pre Aljazeeru.
V centrálnej časti Bagadadu, v Karade, atentátnici odpálili nálož neďaleko nemocnice a vládneho direktória. Podľa svedkov explózie ťažko poškodili budovy a telá obetí ostali ležať na uliciach.
„Videl som, ako výbuch vyrazil všetky okná a sklo lietalo všade naokolo. Deti boli vydesené a plakali,“ opísal situáciu po výbuchu Raghad Chalid, učiteľ z materskej škôlky neďaleko od jedného z miest výbuchu.
V posledných dňoch sa v Iraku ešte viac vystupňovalo napätie medzi Šiitmi a Sunitmi potom, čo bol vydaný zatykač na sunitského politického lídra Tariqa al-Hašimiho na základe obvinenia z pokusu o odstránenie politických oponentov. Niektorí sunitskí predstavitelia ale hovoria o snahe premiéra Malikiho získať nadvládu nad krajinou pre šiitov. To, že útok prišiel len krátko po stiahnutí amerických vojsk, vyvoláva v krajine značne napätú situáciu a obavy z ešte závažnejšieho konfliktu.
Zdroj : Aljazeera