Bahrajn je malý ostrovný štát v Perzskom zálive. Počtom pamiatok sa istotne nemôže rovnať iným krajinám Blízkeho východu, či severnej Afriky, ktoré boli v minulosti centrami kultúrneho a politického diania. Napriek tomu ako v každej krajine, i tu má návštevník možnosti, kde nabažiť svoje túžby po histórii či atrakciách z inej oblasti.
Medzi zaujímavé historické pamiatky Bahrajnu patrí aj Bahrajnská pevnosť. Predpokladá sa, že opevnenie tu vzniklo už niekedy okolo roku 2800 pred Kr. Neskôr bolo viackrát prekryté mladšími opevnenými osídleniami. Posledné bolo postavené v 16. storočí Portugalcami a slúžilo ako obranný bod pre ich dŕžavy. Odtiaľto pochádza aj alternatívny názov pre túto pevnosť – Portugalská pevnosť.
Pohanský chrám je ďalšou zaujímavou pamiatkou. Archeologické vykopávky, ktoré prebiehali v 50tych rokoch minulého storočia odhalili tri kamenné chrámy z druhého a tretieho tisícročia pred Kristom. Predpokladá sa, že tieto chrámy boli postavené za účelom uctievania boha Enkiho, boha podzemných vôd. Túto teóriu posilňuje aj objav posvätnej studne na tomto mieste.
Mešita al-Chámis. Dvojica minaretov mešity sa nachádza pozdĺž ulice Sh. Salman. Mešita je jednou z najstarších pamiatok islamu v regióne. Bola dvakrát prestavaná v 14. a v 15. storočí.
Arabská pevnosť je jedným z prvých bodov, s ktorými prídete do styku po príchode do Bahrajnu, kvôli jej blízkosti k letisku. Pozoruhodný pohľad ponúka pevnosť v noci, kedy je osvetlená.
O minulosti pevnosti sa vie veľmi málo, pretože sa nezachovali písomné zmienky o jej stavbe. Keď sa rozhodnete pre návštevu tejto pamiatky, odporúča sa pevná obuv, obhliadka niektorých jej častí by nebola možná v topánkach na vysokých podpätkoch.
Z modernejšej histórie krajiny je zaujímavý hlavne Ropný vrt č.1. Bol prvým vrtom určeným na ťažbu tejto suroviny v krajine spusteným začiatkom tridsiatych rokov minulého storočia. Tento vrt sa nachádza poniže hory Džebel Duchán (Dymová hora), ktorá je najvyšším bodom Bahrajnu.
Pevnosť Salman bin Ahmed al Fateh stojí na strmom hrebeni odkiaľ kontrolovala údolie. Táto pevnosť slúžila kedysi ako obydlie, dnes je však už otvorená verejnosti. Nachádza sa v nej múzeum arabskej kaligrafie so vzácnymi zdobenými Koránmi, ale ja múzeum remesiel, obchodu a iných artefaktov dokumentujúcich bohatstvo Bahrajnu pred objavením ropy.
Ako v každej arabskej krajine, ani tu návštevník nesmie zabudnúť na miestne trhovisko – Súq. Toto miesto vás zahrnie farbami a vôňami. Nájdete tu rôzne oblečenie, korenie, šperky, inde zasa ovocie a zeleninu.
Dom Sijadi, ktorý nechal postaviť Ahmed bin Qassem Sijadi, obchodník s perlami, patrí tiež ku skvostom. Zaujímavý je farebnými sklami, zdobenými stropmi a vyrezávanými oblokmi.
Nachádzajú sa tu múzea ako Múzeum lovu perál, či Naftárske múzeum.
Zhruba dva kilometre od hory Džebel Duchán stojí Strom života. Tento mystický strom, ktorý je už 400 rokov starý, stojí uprostred púšte a poskytuje tieň v horúcom mori. Stále je záhadou, odkiaľ tento strom berie vodu, pretože celé jeho okolie je oblasťou bez jediného zdroja vody.
Športy, pre ktoré sú v Bahrajne dobré podmienky sú hlavne jazdectvo, golf a potápanie.
Golfový klub Riffa bol navrhnutý popredným golfovým dizajnérom Karlom Littonom. Rozkladá sa na ploche 24 hektárov a s kombináciou vegetácie dotvára dojem trópov. Ihrisko bolo naprojektované, aby mohlo hostiť preteky na najvyššej úrovni.
View Larger Map