Od začátku týdne je bahrajnské hlavní město Manáma centrem protestů tamních nespokojených Šíitů, kteří požadují více pracovních míst, lepší bydlení, propuštění politických vězňů a ukončení diskriminace Šíitů. Několik tisícovek demonstrantů obsadilo „Perlové náměstí“ v centru hlavního města. Napjatá situace se vyhrotila po pondělních a úterních střetech s policií, během nichž byli dva demonstranti zabiti. Vláda vyzvala protestující k pokojným demonstracím, ale také upozornila, že v případě pokračujících násilností se nebude zdráhat použít sílu. „Pokud chcete nějaké změny, mělo by to být ústavní cestou,“ řekl ministr zahraničních věcí Chálid bin Ahmad Ál Chalífa.
Ani ve čtvrtek se protesty neskončily. Výsledkem nepokojů byl policejní zásah, při kterém podle bahrajnské opozice zemřeli tři lidé a kolem stovky jich bylo zraněno, uvedla BBC.
Centrum města je uzavřené a policejní hlídky kontrolují situaci. Po městě je rozmístněni vojáci a jejich těžká technika, ve dne v noci nad městem krouží i helikoptéry.
V Bahrajnu žije asi 80 procent muslimů, avšak většina z nich jsou Šíité, kteří by se rádi dostali k moci. Tu však drží v rukou sunnitský král Hamad bin Ísa Ál Chalífa a jeho vláda, většinou vytvořena z příslušníků rodu. Chalífové zde vládnou od konce 18. století.
Zatímco Šíité protestují a stavějí se proti západnímu trendu života v zemi, Sunnité krále oslavují a podporují ho. Vláda se snaží situaci řešit razantně, protože se obává násilností z šíitské strany proti menšinovým skupinám.
„Nehledáme náboženskou vládu, jakou mají v Íránu, ale požadujeme civilní vládu, která bude reprezentovat Šíity i Sunnity,“ řekl reportérům Šejch Alí Salmán, vůdce největší opoziční strany. Jeho strana drží 18 křesel ve 40timístním parlamentu. Salmán navrhuje změnu politického systému, ve kterém by Bahrajn zůstal konstituční monarchií, ale předseda vlády by byl volen.
Zdroj: Al-Arabiya, The National, BBC… ale v první řadě moje kamarádka Hanka Zavřelová, která pracuje jako letuška v Gulf Air