Zať zabitého lídra al-Qáidy a bývalý hovorca teroristického hnutia Sulejman Abu Ghaith v piatok požiadal súd v New Yorku, aby ho zbavil obvinení z terorizmu. Ako jeden z dôvodov žiadosti je údajné mučenie, ktorému bol vystavený na palube lietadla prepravujúceho ho na územie Spojených štátov. Zároveň poukázal na údajné spojenectvo predstaviteľov USA a Iránu, ktoré malo viesť až k jeho zadržaniu.
Námietky a obvinenie vznesené právnikmi obžalovaného sú prvými krokmi voči obžalobe. Prokurátor sa zatiaľ odmietol k tomuto kroku obhajoby vyjadriť, na oficiálnu odpoveď má jeho úrad tri týždne. V priebehu dvoch týždňov musí súd ustanoviť dátum ďalšieho pojednávania, kde sa bude zaoberať vznesenými požiadavkami obžalovaného.
Abu Ghaith bol zadržaný americkými agentmi na konci februára v Jordánsku a následne letecky prepravený do Spojených štátov, kde čelí obvineniam zo zosnovania sprisahania za účelom usmrtenia amerických občanov.
Rozhodnutie postaviť Abu Ghaitha pred civilný súd v New Yorku sa stretlo s odsúdením zo strany prominentných repbublikánov. Na základe ich názoru sa s obžalovaným malo zaobchádzať ako s vojnovým zajatcom a mal byť premiestnený na vojenskú základňu v Guantaname na Kube. Nariadenie prezidenta Obamu postaviť Abu Ghaita pred súd v New Yorku na druhú stranu privítali organizácie bojujúce za ľudské práva.
Abu Ghaith, 47 ročný Kuvajťan, sa dostal do povedomia po útokoch z 11. septembra svojimi vyhláseniami po boku Bin Ládina a Ajmana al-Zawahiriho. Obžaloba cituje jeho prehlásenia, v ktorých obhajuje teroristické útoky a varuje Američanov pred „búrkou, ktorá sa nezastaví“. Tím obhajcov naproti tomu obžalobe vyčíta spájanie obvineného s útokmi len prostredníctvom osoby Bin Ládina, ktorý je s ním v príbuzenskom vzťahu. Odmietajú spojenie jeho ostrej rétoriky s priamou účasťou na útokoch.
Podnet podaný na okresný súd v Manhattane sa opiera hlavne o procedurálne chyby počas zadržiavania a prepravy obžalovaného. Ten mal byť údajne vystavený nevhodným vypočúvacím taktikám ako vyzliekaniu do naha, spútavaniu a obmedzovaniu zmyslového vnímania. Abu Ghaith bol podľa slov obhajoby vypočúvaný s previazanými očami a následne po vypočutí mu mali byť zapchávané uši, čo malo viesť k dezorientácii zadržaného.
Abu Ghaith sa dostal do rúk amerických úradov až po viac ako desiatich rokoch od teroristických útokov na New York. Z Afganistanu ušiel koncom roka 2002 do Iránu, kde bol zadržiavaný až do roku 2013, kedy sa premiestnil do Turecka. V Turecku bol zadržaný a vypovedaný do rodného Kuvajtu. Počas medzipristátia v Jordánsku ho zadržali a odovzdali do rúk amerických zložiek.
Jeho právnici poukazujú na fakt, že Spojené štáty po celý čas vedeli o mieste jeho pobytu a žiadajú odtajnenie vládnych dokumentov, ktoré by objasnili 11 ročné obdobie, kedy bolo odkladané jeho vydanie do Turecka. Šance obžalovaného na spravodlivý proces boli podľa obhajoby poškodené usmrtením kľúčových svedkov pri útokoch najmä amerických bezpilotných lietadiel, vrátane samotného Bin Ládina. Výpovede iných zainteresovaných boli kompromitované kvôli mučeniu väzňov na Guantaname.
Sudca bol obajobou požiadaný, aby 21 stranovú správu predloženú zo strany FBI zamietol, predovšetkým kvôli jej vypracovaniu na základe výpovedí počas sporného 13 hodinového letu, kedy sa vypočúvatelia mali dopustit nevhodných postupov, vrátane mučenia. Nevyhovujúce sú podľa obahojby aj viaceré prepojenia, ktoré majú vplývať na porotu. Taktiež aj miesto konania súdu, lokalizované len neďaleko od útokov na Svetové obchodné centrum.
Tím obhajoby sa už skôr pokúsil o obmedzenie monitorovania ich práce počas procesu. Žiadali súd, aby nariadil vláde Spojených štátov zákaz odpočúvania komunikácie obhajcov a obžalovaného. Podnet prišiel po odhalení rozsahu odpočúvacích aktivít Edwardom Snowdenom. Žiadosti súd nevyhovel.
Zdroj: Alarabiya