Střety mezi soupeřícími frakcemi v západní Libyi se rozhořívají. Kmeny, které společně podporovaly povstání, nyní kromě pokračujícího boje s Kaddáfího jednotkami bojují rovněž proti sobě.
Tiskový mluvčí libyjské vlády řekl, že střety z minulého týdne mezi kmeny ze Zintánu, Mizdy a Šegajgy zanechaly nejméně 105 mrtvých a více než 500 osob bylo zraněno. Konflikt se údajně rozhořel kvůli území, na který jeden z kmenů vznesl nárok. Násilí bylo údajně zastaveno až vládními vojsky.
Libyi trápí nepokoje i několik měsíců po pádu Muammara Kaddáfího. Prozatímní národní radě se dosud nepodařilo zrekonstruovat instituce státu a země postupně sklouzává do hlubší propasti kmenové války. Kmenový systém v Libyi je starší záležitostí a ohrožuje stabilitu a bezpečnost státu. Muammar Kaddáfí dokázal po dobu své více než čtyřicetileté vlády tyto konflikty omezit, často za použití armády.
Po pádu Kaddáfího režimu musí nyní přechodová vláda čelit neklidným kmenům, které využívají její nestabilní pozici a snaží se obsadit území slabších sousedních skupin. Kmeny jsou vyzbrojeny, když se ztratila kontrola jak nad zbraněmi dodávanými ze zahraničí, tak z vyloupených vojenských skladů.
„Libye je kmenovou společností,“ řekl nezávislý novinář Thomas Mountain pro televizi Russia Today. „Problémem je, že zde máme mezikmenovou válku, která je velice podobná té, jež můžeme vidět v Somálsku, kde byl dlouholetý silný vůdce sesazen vnějšími i vnitřními silami a země se dostala do kmenového konfliktu.“ Dále novinář poznamenal, že Libye nikdy nepoznala pojem stát až do příchodu Itálie. „Italové pak prohráli s Brity, kteří vytvořili Libyi. Oni nikdy měli historii jinou než kmenovou. Vezměte jim jejich vedení a kmenové válčení vypukne. Věc se má tak, že zde máte skutečnou opozici. Máte lidi v rámci kmene, kteří byli Kaddáfímu věrní, a zároveň jsou v kmeni lidé, kteří jsou rebely. Takže nejen že kmeny bojují proti sobě, ale boje probíhají i uvnitř kmenů.“
Zdroj: Russia Today