Příchod „modrých baretů“ do Sýrie byl vítán s příliš velkou nadějí na uklidnění a vyřešení situace v zemi. Představa, že se násilí zastaví, však byla milná. Z počátku přišlo se členy UNSMIS (United Nations Supervision Mission in Syria – Pozorovatelská mise OSN v Sýrii) ochlazení bojové nálady, s postupem času se ale násilnosti vrátily. Syřané pak začali pochybovat o skutečném významu pozorovatelské mise. Příznivci prezidenta Bašára Asada i jeho oponenti, kteří se snaží o svrhnutí režimu, jsou kritičtí ke třem stovkám neozbrojených pozorovatelů a obvinili je z neúčinnosti, ba dokonce i z napomáhání nepříteli.
Podle OSN se konvoje obrněných bílých džípů staly terčem útoků a střelby z obou stran konfliktu, pozorovatelům se naštěstí nic nestalo. Z důvodu bezpečnosti o svůj tým se šéf mise generál Robert Mood rozhodl zastavit veškeré operace až do odvolání, protože ani vládní úřady ani opozice nemají dostatečnou vůli hledat mírové řešení.
Obyvatelé postižených míst necítí k zahraničním pozorovatelům příliš velké sympatie. „Nemám pocit bezpečí, když jsou tady pozorovatelé. Možná kdyby jich bylo více a byli by všude, tak by bylo bezpečněji,“ řekl muž z města Daraá. Podle něj se násilí zvýšilo ze strany bezpečnostních sil, když začaly útočit na oblasti, kde lidi podporují povstání. „Nechceme, aby pozorovatelé byli jen svědky toho, co se děje. Chceme, aby byli schopni to zastavit, oni ale nemohou,“ dodal.
Z provládního tábora jsou slyšet obvinění, že pozorovatelé svou přítomností napomohli k znovuvyzbrojení teroristů a jsou vůči Sýrii zaujatí. „Než přišli, vláda dostávala situaci pod kontrolu,“ řekl jeden z mladých příznivců Bašára Asada, podle kterého rebelové rovněž používali monitorovací misi jako štít. „Režim zastavil své vojenské operace kvůli pozorovatelům, ale teroristi toho využili k získání více zbraní,“ myslí si.
Vůči přítomnosti mise OSN se ohradili i aktivisté z Dúmy u Damašku. „Když sem poprvé přijeli, viděli jsme je tady rádi, ale jakmile odešli, začala tady střelba. Teď si uvědomujeme, že vlastně nedělají nic. Přijdou na půl hodiny, pak odjedou a nic se nezmění,“ řekli pro jeden z arabských deníků. Situace se několikrát vymkla kontrole, když rozvášněný dav napadl automobily OSN a začal je demolovat.
„Jaká je šance, že by neozbrojení pozorovatelé, v tak nízkém počtu, pomohli za těchto okolností uzavřít mír? Očekávání ze strany obyčejných lidí byla až příliš veliká a neuvědomili si, že pozorovatelé zastavit násilí neumí. Ani ozbrojená mise by nic nevyřešila,“ tvrdí postarší obyvatel Damašku. „Na jakýkoli mírový plán v rámci OSN je příliš pozdě,“ krčí rameny.
Nyní bílé džípy s velkými písmeny UN stojí zaparkované před hotelem Damas Rose v centru hlavního města. Již několik dnů nikam nevyjely a jejich posádka zůstává v hotelu. Někteří pozorovatelé znuděně sedí v hotelové lobby a zahání volný čas. Kdy a zda vůbec se vrátí zpátky do ulic, se nejspíš rozhodne v příštích dnech. Zatím je mise pouze pozastavena a do jejího oficiálního konce ještě několik týdnů zbývá. Nelze však očekávat, že bude znovu přijata květinami, jak tomu bylo na jejím začátku.