Mezi syrským režimem a palestinským hnutím Hamás je cítit napětí poté, co Palestinci otevřeně nepodpořili Damašek a jeho způsob potlačování protivládních nálad v zemi.
„Hamás veřejně říká, že v syrské krizi nestraní nikomu, ale ve skutečnosti se otočil k Sýrii zády a nadržuje syrským oponentům,“ řekl pro deník The National jeden z představitelů vůdčí strany Baas v Sýrii, který si nepřál být jmenován. „Máme informaci, že Hamás posílá peníze protirežimním skupinám v Evropě. Rozhodli se vsadit proti režimu,“ tvrdil dále pro nedělní vydání emírátských novin.
Podle jednoho islámského duchovního z Damašku, který má blízko k Hamásu, vztahy ochladly především ze strany režimu, ačkoli se Hamás snažil o jednání. „V současné době není nic pozitivního mezi režimem a Hamásem. Režim chce, aby Hamás změnil svůj postoj a otevřeně jej podpořil, ale lidé uvnitř Hamásu veří, že v této záležitosti musí být se syrskými občany,“ řekl.
Politické vedení Hamásu našlo v Damašku svoji základnu před dlouhými roky. Sýrie tím vyjádřila podporu arabskému odboji v boji proti okupaci arabských území Izraelem, přestože Hamás je odnoží Muslimského bratrstva, tedy hnutí, jehož činnost je v Sýrii zakázána a členství v něm bylo pod pohrůžkou trestu smrti. Členství v Hamásu omezeno není.
V březnu, krátce po začátku syrských protestů, se vztahy mezi oběma stranami zhoršily, protože syrský režim obvinil Júsúfa al-Qaradáwího, v Kataru žijícího islámského klerika a duchovního vůdce Muslimského bratrstva a také Hamásu, z podněcování sektářského rozkolu v Sýrii. Sýrie mohla cítit oslabení svého vlivu vůči tomuto palestinskému hnutí také poté, co se představitelé Hamásu sešli se zástupci Kataru, jednoho z vůdčích arabských států vedoucích kampaň proti Sýrii. Další vrásku na čele udělalo Sýrii usmíření Hamásu s rivalským hnutím Fatah. Také díky pádu režimu Husního Mubaraka v Egyptě a čím dál větší podpoře Hamásu ze strany Turecka, které silně kritizuje syrskou vládu za způsob řešení vnitrostátní krize, se zdá být více než pravděpodobné, že politické vedení Hamásu nadobro opustí Damašek. „Hamás má teď více možností, než měl dříve. Nyní se může přemístit do Egypta, může jít do Kataru, není tak závislý na Sýrii jak býval,“ myslí si islámský klerik.
Sekulární Sýrie se pyšnila bezkonfliktním soužitím náboženských skupin. Během současných problémů se ale více mluví o možnosti vzniku občanské války, ve které by si tato náboženství mohla jít navzájem po krku. „Radikální islám přibývá na síle. Turecko, státy Zálivu a Muslimské bratrstvo jsou v podstatě všichni extrémisti, i když na veřejnosti ukazují jinou tvář. Vidí šanci zbavit se sekulárního státu (Sýrie) a obelstily Spojené státy a Evropu, aby v tomto plánu hrály svojí roli,“ řekl již zmíněný představitel strany Baas. Domnívá se, že Evropa a USA dělají strategickou chybu, když pomáhají islámským hnutím k moci, což povede k válce proti jim samotným v horizontu deseti let.