Awal Gul, bývalý veliteľ Talibanu zomrel tento týždeň v Guantanáme na ostrove Kuba. Vedenie väznice sa vyjadrilo, že 48-ročný Gul „skolaboval v sprche po tréningu“ a aj napriek rýchlemu zásahu sa ho nepodarilo zachrániť.
Awala Gula zvykli opisovať ako oddaného veliteľa a človeka, ktorý verboval nových členov na vojenskej základni v Džalalabáde. Kým trávil čas v Džalalabáde spolupracoval Gul so staršími členmi skupiny Hezb-e-Islam Khalis a ukrýval sa v jednom z domov patriacich Al-Kájde. Podľa niektorých sa mal stretnúť aj s Usámom Bin Ládinom a podporovať ho pri niekoľkých operáciách.
Jedno takéto stretnutie sa malo odohrať aj po útokoch z 11.septembra. Podľa odtajnených záznamov z väznice sa mal Usáma Bin Ládin stretnúť s Gulom po bitke pri Tora Bora priamo v Gulovom dome v Džalalabáde. V zápiskoch sa píše, že „Usáma Bin Ládin mu odovzdal 100 tisíc dolárov, aby pomohol Arabom utiecť z krajiny do susedného Pakistanu.“
Awal Gul sa mal zúčastniť aj marcového stretnutia v roku 2000 pre teroristických lídrov, ktoré sponzoroval práve Bin Ládin. Podľa americkej vlády Gul pravidelne spolupracoval s Bin Ládinom aj s Al-Kájdou a pomáhal viacerým jej členom.“ V čase svojej najväčšej slávy dokonca nosil titul emíra a ovládal celý Džalalabád aj jeho blízke okolie.
V 80.rokoch vo vojne proti Sovietskemu zväzu sa Gul pridal k džihádu a bol trénovaný na ovládanie rakiet Stinger, ale podľa neskorších výpovedí tento výcvik nezvládol. Len dva roky po začatí vojny sa v roku 1981 pridal k skupine Hezb-e-Islam Khalis (HIK). V skupine pôsobil spoločne s Džalaludínom Haqqanim a patrili medzi najznámejších členov. Podobne ako Haqqani ani Gul sa nepridal k Talibanu na jeho začiatku, ale až v polovici 90.rokov, keď Taliban pod vedením Mulla Omara ovládol Afganistan.
Gul následne slúžil Talibanu niekoľko rokov. Viedol vojenský tábor do ktorého prichádzali mudžahedíni z Kábulu, aby sa zapojili do bojov v Džalalabáde. Po tom ako prebral správu nad táborom v ňom trénovalo až 250 mužov, hoci Gul priznal len 75.
Gulov právnik Matthew Dodge sa v rozhovore pre Miami Herald vyjardil, že bývalý veliteľ Talibanu rezignoval na svoj post „pretože bol zhnusený narastajúcou náklonnosťou Talibanu ku korupcii a zneužívaniu postavenia.“ Dodge tiež spomenul, že má aj dôkazy o tom, že Gul opustil Taliban ešte pred útokmi z 11.septembra 2001. Samotný Gul sa ešte za život snažil dokázať, že odstúpil ale Taliban „znovu a znovu odmietal jeho rezignáciu“. Tú mohol podľa jeho slov schváliť len Mulla Omar, ktorý sa správal ako „kráľ“ a bola mu podriadená celá armáda. Ostáva však nejasné, prečo Mulla Omar nechcel prijať Gulove odstúpenie.
Gul patril na Guantanáme medzi 48 zadržanými, ktorí tu boli držaní „bez súdu na dobu neurčitú.“ Správa z väzenia hovorí o tejto skupine, že sú príliš nebezpeční na presun, ale nie je možné ich trestne stíhať.