Předběžná dohoda mezi Sýrií a Organizaci spojených národů (OSN) říká, že pozorovatelé v Sýrii budou mít volnost pohybu, budou moci fotit a používat technické vybavení pro sledování dodržování příměří. Použití letecké dopravy zůstává předmětem diskusí. Ještě předtím než Fajsal Miqdád, syrský náměstek ministra zahraničních věcí, podepsal tento dokument, řekl generální tajemník OSN Ban Ki-moon Radě bezpečnosti, že se Sýrii nepodařilo plně realizovat žádný ze šesti bodů vytýčených Kofi Annanem. Šéf OSN dále řekl, že situace zůstává „velmi riskantní“.
Sedmistránkový dokument „předběžné porozumění“ v sobě zahrnuje zmíněný šestibodový mírový plán včetně zastavení „ozbrojeného násilí ve všech jeho formách.“ Dokument určuje odpovědnosti a postupy pro třicetičlenný tým OSN, který se pomalu přemísťuje do Sýrie, a případně další pozorovatelské mise schválené Radou bezpečnosti OSN.
Plán Kofiho Annana má za cíl stáhnout syrská vojska a těžkou techniku pryč z měst. To se podle Ban Ki-moona nestalo. V dokumentu se píše, že syrské vojsko by se mělo stáhnout zpět na svá původní stanoviště, vzdálené minimálně 2-3 kilometry od osídlených míst. Avšak to se nevztahuje na kasárna a další vojenské objekty ve městech a obcích, které jsou trvale určeny pro umístění vojenské techniky.
Podle dohody, musí syrská vláda umožnit neomezený přístup zaměstnanců OSN k vybavení, místům, jednotlivcům i skupinám v oblasti jejich zájmu. Pozorovatelé budou moci instalovat dočasné pozorovací stanoviště ve městech a obcích, sledovat vojenské konvoje blížící se k obydleným místům, vyšetřovat jakékoli potenciální porušení, navštěvovat zadržovací střediska a zdravotní střediska ve spolupráci s Mezinárodním výborem červeného kříže a syrskými úřady. „Syrské ozbrojené síly mohou pokračovat v zajišťování bezpečnosti strategických míst a zařízení, např. přístavů, letišť, dálnic, rafinerie atd.,“ říká smlouva. V případě potřeby budou pozorovatelé informovat a spolupracovat se syrskou vládou.
Co se týká opozice, tak dohoda stanoví, že Kofi Annan, zvláštní vyslanec OSN a Ligy arabských států, musí zajistit, aby ozbrojené skupiny umožnily pozorovatelům a humanitárním pracovníkům volnost pohybu ve všech oblastech, které jsou pod jejich kontrolou. Dále opoziční bojovníci musí zastavit všechny akty agrese proti syrské armádě a režimu celkově, soukromému a veřejnému majetku nevyjímaje, a nebránit obnovení veřejných služeb. Opozice se musí zavázat zastavit všechny protiprávní aktivity v rámci syrského práva, včetně atentátů, únosů nebo vandalismu, a vrátit všechny veřejné a soukromé statky, odcizené násilím, jejich právoplatným majitelům, upustí od přípravy, zbrojení a organizování bojových jednotek a rovnež upustí od provozování vlastních kontrolních stanovišť, hlídek a domobrany.
Dohoda také stanoví, že v případě její porušení, záložní tým nebo celá pozorovatelská mise OSN bude zkoumat okolnosti porušení předpisů, a písemně sdělí provinivší se straně své stanovisko a pronese potřebná nápravná opatření.