Sýrska štátna televízia odvysielala správu o dvoch mohutných explóziách, ktoré zasiahli Damask. Nálože boli umiestnené v autách a podľa zdrojov si výbuchy vyžiadali viacero mŕtvych.
Štátne média obvinili z útoku vetvu skupiny al-Káidy. Explózie sa odohrali v oblasti Kfar Súsa, v blízkosti budov bezpečnostných zložiek. Medzi mŕtvymi má byť údajne niekoľko vojakov a množstvo civilistov.
Sýrska vláda vykresľovala prebiehajúce nepokoje v krajine ako boj s ozbrojenými teroristickými skupinami. Výbuch takéhoto charakteru sa odohral v sýrskom hlavnom meste po prvýkrát od vzniku nepokojov pred deviatimi mesiacmi.
Doposiaľ bol Damask relatívne pokojnou baštou vládnuceho režimu. Útok na samé srdce krajiny vyvolal značné turbulencie na oboch stranách.
Bombové útoky v hlavnom meste sa odohrali len deň po tom, čo do krajiny prišli prví pozorovatelia Ligy arabských štátov a len pár dní po tom, čo sýrska vláda podpísala mierovú dohodu. Napriek dohode aktivisti vo štvrtok hlásili 21 mŕtvych civilistov. Sýrsky národný výbor, hlavný opozičný politický orgán, vyhlásil, že vláda zabila až 250 ľudí v priebehu 48 hodín.
O radikalizovaní pokojných demonštrácií až na ozbrojený odpor sa hovorilo v Sýrii už pred niekoľkými mesiacmi. Krajina sa po polroku demonštrácií a zásahov armády ocitla v patovej situácii. Rezolúciu OSN vetovalo Rusko a Čína, na krajinu však boli uvalené sankcie zo strany západných štátov a rovnako bola Sýria vylúčená aj z Ligy arabských štátov. Zlomovým bodom malo byť práve podpísanie dohody medzi sýrskou vládou a Ligou a príchod zahraničných pozorovateľov.
Situácia sa dramaticky vyostruje predovšetkým v posledných týždňoch, kedy sa už dá hovoriť v Sýrii aj o ozbrojenom povstaní a formovaní opozičných jednotiek zo strany dezertérov z regulárnej armády. Kto stojí za posledným útokom nie je zatiaľ jasné. Pri predošlom útoku na budovu vládnej strany Baath vznikli pochybnosti, či v prísne stráženom mestskom centre môže niekto zaútočiť na budovu vládnej strany.
Overiť informácie priamo v krajine je zatiaľ prakticky nemožné pre veľmi obmedzený prístup zahraničných novinárov.
Zdroj: Aljazeera a iné.