Prvé osídlenia oblasti dnešného Egypta siahajú niekedy do desiateho tisícročia pred Kristom. V okolí Nílu sú doložené sídla lovcov – zberačov.
Vznik zjednoteného kráľovstva sa datuje niekedy okolo roku 3150 pre Kristom. História starovekého Egypta sa člení na viaceré etapy. V Starej Ríši ( 2700 – 2200 p. Kr.) boli postavené najznámejšie pyramídy.
Egypt dosiahol najväčší rozmach v Strednej Ríši za vlády Amenemheta III. Nasledujúce obdobie je spojené s vpádom Hyksósov, ktorí okolo roku 1650 pred Kr. ovládli Dolný Egypt a založili nové hlavné mesto Avaris. Vládli Egyptu 100 rokov, kým ich vojská Horného Egypta na čele s Ahmosom I. nevytlačili z krajiny.
Týmto začína Nová ríša (1550 – 1070 pred Kr.). Egypt zažíva územný a mocenský rozmach. Expanziami rozšíril svoje územie až do Núbie a Levanty. V tomto období vládli Egyptu takí známi panovníci ako Hatšepsut, Thutmose III., Achnaton a jeho žena Nefertiti, Tutanchamon, či Ramsses II.
Krajinu neskôr viacejkrát napadli a obsadili Líbyjci, Núbijci a Assýrčania.
Tridsiata dynastia bola posledná domáca dynastia vládnuca v Egypte počas faraónskej éry. Roku 343 pred Kr. padol Egypt do rúk Peržanom, neskôr Macedóncom a Rimanom. Nasledovali dve tisícročia cudzej vlády nad krajinou. Poslednou vládkyňou z dynastie Ptolemajovcov bola Kleopatra.
Byzantská ríša prevzala kontrolu nad Egyptom od Peržanov na začiatku 7. storočia. Ale už v roku 642 po Kr. bola krajina začlenená do Islamskej ríše. Bol ovládaný Umajjovskou, Abassovskou dynastiou až do roku 969, kedy sa dostala k moci v Egypte Fátimovská dynastia.
Od roku 1250 hovoríme v Egypte o vláde Mamelukov. Mameluk bolo označenie pre otroka vojaka. Časť tejto armády zosadila vtedajšiu vládnucu vrstvu a chopila sa moci. Mameluci ovládli aj Levantu, no v roku 1517 ich pohltila rozpínajúca sa Osmanská ríša. Egypt bol pod tureckou nadvládou až do roku 1914, kedy bol počas prvej svetovej vojny začlenený do Britského Domínia. Formálnu nezávislosť získal v roku 1922.
Monarchiu sa podarilo zvrhnúť v roku 1952 skupine dôstojníkov okolo Gamala Abdul Nassira. V roku 1958 vytvoril Egypt spolu so Sýriou úniu a vznikla Spojená arabská republika. Mala však len krátke trvanie (do roku 1961). Egypt sa zapojil do troch Arabsko – izraelských vojen. Nassirov nástupca Anwar al-Sadat uzatvoril mier so židovským štátom, čo viedlo k znepriateleniu viacerých arabských spojencov. Sadat bol zavraždený islamskými extrémistami v roku 1981. Jeho nástupca Hosni Mubarak pokračoval v mierovom procese.
Egypt bol súčasťou aliancie proti Iraku počas Vojny v Perzskom zálive (1990-1991). V súčasnosti vedie mierovú politiku v oblasti.