Keď nazrieme na Egypt už od antických čias, predstavuje jednu z najstarších neptretržite trvajúcich civilizácií. Samozrejme v priebehu času sa vláda, náboženstvo a s tým spojená kultúra neustále menili. Antické náboženstvá nahradil v siedmom storočí Islam a zmenil celý ráz krajiny. Prichádzali nové etniká, no tie pôvodné tu ostávali a niesli si so sebou dedičstvo predošlých časov.
Aj v Egypte treba rozlišovať vidiek od mesta. Ľudia na vidieku sú spravidla nositeľmi tradičnej kultúry dlhšie ako tí v mestách. V mestách majú tendeciu podliehať trendom a vplyvom zahraničia. Je to často spôsobené aj kozmopolitným charakterom veľkých miest, kde sa miešajú a ovplyvňujú kultúry z celého sveta.
Obyvatelia vidieka častokrát nosia ešte tradičné oblečenie, pracujú v poľnohospodárstve a vzťahy v rodine sú silné. Naopak obyvatelia veľkomiest sú silno ovplyvnení západom a patria k jedným z najliberálnejších v arabskom svete. Stále však treba pozorne vnímať hranicu, kde liberalizmus naráža na náboženstvo.
V Hornom Egypte sa dosť často ešte stále uplatňuje krvná pomsta a rodové a kmeňové vťahy predstavujú hlavný kontrolný systém spoločnosti.
Egypt je jedným z literárnych centier arabského sveta. Predovšetkým moderná egyptská literatúra nadobudla veľký význam. Napríklad Nadžib Mahfúz získal Nobelovu cenu za literatúru v rokoch 1956-1957 za svoju Káhirskú trilógiu.
Pri nízkej gramotnosti národa hrajú veľkú rolu predovšetkým elektronické médiá. Egyptské televízie sú známe v arabskom svete, ale predovšetkým sa stal Egypt slávnym svojou kinematografiou. Bol preto asociovaný aj ako Hollywood Blízkeho Východu. Egyptské filmové štúdiá boli založené roku 1934 a odvtedy bol zaznamenaný rozmach arabského filmu. Doteraz vo filmovej tvorbe Egypt vedie. V seriálovej tvorbe mu silno konkuruje Sýria.
Egypt je známy svojou hudbou a tancom. Súfistickí derviši meditáciou formou tanca, kedy sa vo vlnených sutanách krútia dokola, sú typickým obrazom pre Egypt. Súfizmus patrí k mystickým odnožiam Islamu.
Brušné tance sú taktiež dôležitým prvkom umenia.
Dôležité je spomenúť aj od roku 2002 znovuobnovenú Alexandrijskú knižnicu. Pre Egypt je príznačné bohaté architektonické dedičstvo od antických čias. Okrem antických pamiatok je v mestách aj veľa pamiatok islamskej architektúry, ale aj tých z koloniálnej éry.