Egypt oznámil, že otvorí kľúčový prechod do pásma Gazy počas nasledujúcich dní, aby ukázal ako sa prebiehajúce zmeny v arabskom svete premietajú aj do blízkovýchodného konfliktu.
Egypt pod vedením bývalého prezidenta Hosního Mubaraka obmedzil pohyb osôb a tovaru cez prechod Rafah, ktorý je kľúčovým miesto pre vstup do pásma Gazy a pokračoval tak v izraelskej blokáde oblasti. Obmedzenia boli namierené k oslabeniu hnutia Hamas, ktorý ovládali pásmo Gazy a ktorého ešte donedávna videl Egypt spolu s Izraelom ako svojho nepriateľa.
Po tom ako Mubarak opustil prezidentské kreslo, nový egyptský kabinet pod vedením armády neprezentuje tak vrelé vzťahy s Izraelom a USA ako tomu bolo predtým. Egypt si zlepšil vzťahy s izraelským nepriateľom v podobe Hamasu a jeho podporovateľom Iránom.
Nový egyptský minister zahraničných vecí Nábil al-Araby povedal, že uzávierka hranice sa čoskoro skončí, čím reagoval na rozhodnutie na zatvorenie hranice pre „nechutné dôvody“. Pre katarskú televíziu al-Džazíru sa vyjadril, že otvorene príde do niekoľkých dní.
Izraelskí predstavitelia nekomentovali verejne kroky novej egyptskej vlády, ale „Izrael je znepokojený vývojom egyptskej spoločnosti“. Povedal jeden z predstaviteľov vlády, ktorý si neželal byť menovaný pretože komentáre nemali byť verejné.
Izrael totiž vidí blokádu Gazy ako základ na minimalizovanie prílevu zbraní a militantov na svoje územie, kam palestínske oddiely pravidelne posielajú pozdravy v podobe rakiet smerujúcich na izraelské mestá. „V minulosti aj napriek snahám egyptskej vlády, Hamas uspel v budovaní vlastnej vojenskej mašinérie. Ak sa im to podarilo aj napriek blokáde, ako sa im zjednoduší výstavba teroristickej siete po jej prerušení?“ pýtal sa jeden z predstaviteľov izraelskej vlády.
Rozhodnutie prišlo krátko po prekvapivom oznámení o nastávajúcej spolupráce medzi Hamasom a Fatahom, ktorý dlhé roky patrili medzi hlavných rivalov. Dohoda medzi nimi má byť podpísaná v stredu v Káhire a práve Egypt sa má stať jej sprostredkovateľom. Oznámil to hovorca palestínskej autonómnej vlády Nabil Abu Rdeneh. Snahu o zblíženie niekdajších rivalov privítal aj Teherán. Iránsky minister zahraničných vecí Ali Akbar Salehi túto snahu opísal ako „dosiahnutie veľkých víťazstiev voči okupantom“.
Oznámenie o otvorení hranice mnohí vnímajú ako zhoršujúce sa vzťahy Egyptu a Izraelu, kde sa v posledných prieskumoch viac než polovica Egypťanov vyjadrila k zrušeniu mierovej zmluvy medzi oboma krajinami z roku 1979.
Počet ľudí, ktorí smú prekročiť dnes hranicu cez Rafah je obmedzený na približne 300 ľudí za deň a každý sa podrobuje prísnej bezpečnostnej kontrole. Ostatné prechody sú pre milión a pol obyvateľov Gazy úplne uzatvorené s výnimkou vážnych medicínskych prípadov. Izrael dokonca obmedzuje aj dovoz stavebného materiálu, aby zabránil jeho použitie militantmi.
Vo Washingtone sa Jake Sullivan z oddelenia na plánovanie nechal počuť, že Spojené štáty budú aj naďalej vyvíjať tlak na egyptské úrady, aby sa uistili, že do Gazy neprúdia zbrane ani iný nebezpečný materiál. Ani on nechcel komentovať vývoj vzťahov od nástupu vojenskej vlády.