Vlna nespokojnosti a sklamania sa preniesla ponad námestie Tahrir v Káhire potom, čo prezident vo svojom 17 minútovom vyhlásení pre televíziu odmietol odstúpiť. Prezidentov prejav bol premietaný v priamom prenose na námestí. Davy očakávali, či konečne prezident vyhovie ich požiadavkám a vzdá sa postu hlavy štátu a otvorí tak dvere pre demokratické zmeny v krajine.
Prezident Mubarak ale avizoval, že zostane na poste prezidenta Egypta až do ukončenia volebného obdobia v septembri 2011, kedy by mali prebehnúť nove prezidentské voľby. Toto vyhlásenie zo štvrtka večera však vyvolalo búrlivé ohlasy medzi ľuďmi na námestí. Tisíce ľudí si ani nevypočulo zvyšok prejavu a hlasito volali na prezidenta „somár odíď!“. Svoje pohŕdanie a nespokojnosť demonštrovali mávaním vyzutými topánkami nad hlavou, čo je gesto silného pohŕdania.
Profesor Americkej univerzity v Káhire Rabab al Mahdi komentoval Mubarakov prejav ako narcistický. Prezident desať minút hovoril o sebe a o svojom období vo funkcii. Odoslal tak demonštrantom správu, že je stále pri moci a vyvolal sklamanie medzi ľudom.
Po prezidentovom prejave nasledoval príhovor viceprezidenta Omara Sulejmana, na ktorého prezident preniesol časť právomocí po tom, čo v Egypte vypukli nepokoje. V posledných dňoch sa dokonca objavili správy, že by sa hlavou krajiny mohol stať dočasne Sulejman. Egypťania v ňom ale vidia pravú ruku súčasného prezidenta a pravdepodobne by sa s takýmto riešením neuspokojili.
Sulejman v prejave vyzýval mladých a hrdinov Egypta, aby sa konečne rozišli domov a pomohli pri budovaní krajiny. Jeho slová sa minuli účinku, pretože ešte ani nedozneli a protestujúci už organizovali piatkové protesty, ktoré by mali ešte vystupňovať tlak na hlavu štátu.
Tento piatok si vyslúžil označenie ako „Piatok martýrov“, čím chcú organizátori vyzdvihnúť cez 300 ľudí, ktorí boli zabití počas bojov za demokraciu.
Egypťania okupujúci niekoľko týždňov námestie Tahrir, ktoré sa stalo centrom Egyptskej revolúcie, ale aj demonštrujúci na iných miestach krajiny sú ochotní zotrvať vo svojom proteste, až pokiaľ prezident neodstúpi. Po poslednom prezidentovom prejave netajili svoje rozhorčenie a sklamanie.
Mohamed El Baradei, vedúca osobnosť opozície, vyhlásil, že „Egypt exploduje“ ako dôsledok Mubarakovho vzdoru. Vyzval egyptskú armádu, aby zakročila v záujme „záchrany krajiny“.
Zdroj: Aljazeera