Harissa. Pod sochou libanonskej patrónky

Na pol ceste medzi BejrútomByblosom stráži Libanon malé mestečko Harissa, ktoré je známe ako dôležité pútnické miesto. Zdobí ho obrovská, takmer desať metrová socha Patrónky Libanonu, predstavujúca Pannu Máriu. Hľadí pred seba na zátoku Jounieh a pred pár rokmi oslávila svoju storočnicu.

Bejrút sa tak nekontrolovateľne rozrástol, že kto nie je domáci, nevšimne si, kde končí a kde začína susedné mesto Jounieh. Niekoľko krát som prechádzal trasu medzi Bejrútom a Byblosom a pamätám si, že vždy som sledoval kopce rastúce neďaleko pobrežia odkiaľ sa na more dívala obrovská socha Panny Márie. Leží v mestečku Harissa na vysokom kopci vo výške 650 mnm. Z Bejrútu je to sem len 20 kilometrov, ale nevyspytateľné „pobrežné zápchy“ vedia spraviť svoje a cesta môže trvať bez problémov viac než hodinu. Treba mať na pamäti, že sme na Blízkom Východe a tu čas nebeží tak ako doma. Mnohí využijú k ceste do Harissy lanovku, ktorá odchádza z prímorského mesta Jounieh. Odchádza z pobrežia, preletí ponad hlavnú cestu a blíži sa ku kopcu, kde má konečnú. Zvolil som však cestu po zemi a tak ma hore k soche vedie séria ostrých zákrut zarezávajúcich sa do kopca.

harissa006
Mesto Jounieh na pobreží Stredozemného mora medzi Bejrútom a Byblosom

Pred tým, než človek uvidí obrovskú sochu ochrankyne Libanonu ho obklopí niekoľko kostolov či kláštorov, ktoré tu za desaťročia vyrástli. Medzi najkrajšie patrí ortodoxný kostol sv.Petra s niekoľkými kupolami nad ktorými sa dvíha hranatá veža zvonice. Až o pár krokov ďalej stojí snehobiela socha libanonskej patrónky. Meno Panny Márie síce evokuje najmä kresťanských pútnikov, ale zavítajú k nej aj Drúzi či moslimovia. Veď koniec koncov Panna Mária je v moslimskom ponímaní Mariam, matka proroka Isu. Jej socha stojí na vysokom kamennom podstavci a hoci sa to nezdá, osadili je sem už v roku 1908. Za ten čas akoby nebola zostarla ani o jeden jediný rok. Jej snehobiele telo vystiera ruky smerom ku krajine a hlavu jej zdobí koruna zložená zo zlatých hviezd. Točité schodisko vedie priamo k soche, takmer k jej nohám. Nejedna socha musí závidieť takýto nádherný výhľad. Nikde by človek nenašiel krajší výhľad na mesto Jounieh. Zátoka Stredozemného mora sa zahryzla do krajiny a celé pobrežie je posiate mestom. Sem chodia obyvatelia Bejrútu za slnkom a morom, preto tu stojí niekoľko klubov a súkromných pláží. Za Jounieh vidno aj veľké kasíno a za neveľkým výbežkom už leží starobylý Byblos. Socha vrhá obrovský tieň. Musí byť veľký, veď len samotná výška sochy je 8,5 metra. Jej váha dokonca atakuje 13 ton. Priamo za Pannou Máriou stojí moderne vyzerajúca katedrála. Aj kvôli nej prezývajú toto miesto Notre Dame du Liban. Jej interiér je moderný, takmer prázdny, ale stále si toto miesto zachováva svoju silu. Z diaľky dokonca pôsobí ako stará fenická loď. Libanončania nezabudli na kus svojej histórie. Tradíciu pútnického miesta podčiarkuje fakt, že v roku 1997 zavítal do Harissy pápež Ján Pavol II. a v roku 2012 zopakoval pápežskú návštevu aj Benedikt XVI.

harissa005
Ortodoxný kostol sv.Petra

harissa002
Pod sochou Panny Márie

harissa003
Socha libanonskej patrónky meria 8,5 metra

harissa007
Panna Mária v Harisse

harissa004
Vedľa sochy stojí moderná katedrála

harissa001
Mesto Jounieh pod Harissou

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.