Novým iránskym prezidentom sa po sčítaní hlasovacích lístkov stal jediný klerik zo šestice kandidátov, umiernený Hasan Rúhání, ktorý je naklonený reformám. Už v prvom kole získal viac než 18 miliónov hlasov.
Po štyroch rokoch sa v Iráne konali prezidentské voľby a zúčastnilo sa ich cca 72,2 % z 50 miliónov právoplatných voličov. Tí si mohli vybrať meno toho, kto po ôsmich rokoch vystrieda v prezidentskom kresle odstupujúceho prezidenta Mahmúda Ahmadinedžáda. Hneď po vyhlásení výsledkov sa v Teheráne zhromaždili davy ľudí, ktorí prišli pogratulovať Hasanovi Rúhánímu k zvoleniu. Ten svoje víťazstvo opísal ako „víťazstvo umiernenosti nad extrémizmom“. Nielen dav gratuloval novému prezidentovi, ale rovnako tak urobil aj líder krajiny Ajatolláh Alí Chamenej. „Vyzývam každého aby pomáhal novozvolenému prezidentovi a jeho kolegom vo vláde, pretože je prezidentom celého národa“ povedal Chamenej.
Hoci sa voľby konali v piatok 14.júna, do úradu sa prezident dostane až 3.augusta, kedy s definitívnou platnosťou odstúpi Ahmadinedžád. Rúhání vo svojom predvolebnom boji sľuboval, že sa pokúsi napraviť vzťahy so Západom, hoci nabáda svet, aby rešpektoval práva Iránu. „Národy, ktoré propagujú demokraciu a otvorený dialóg by mali hovoriť k iránskym ľuďom s rešpektom a rešpektovať ich práva islamskej republiky“ povedal.
Výsledky volieb oznámil minister vnútra Mostafa Mohammad Nadžár. V piatkových voľbách prišlo odvoliť 36 704 156 ľudí, pričom za prezidenta Rúháního hlasovalo 18 613 329 voličov, čo predstavuje 50,71% všetkých hlasov. Rúhaní tak presiahol magickú hranicu 50%, čím zvíťazil vo voľbách už v prvom kole. Jeho najväčší rival, teheránsky starosta Mohammad Bager Qalibaf dostal 6 077 292 hlasov, teda len 15,56% voličov. Tretie miesto obsadil Saíd Džalíli a na štvrtom sa umiestnil Mohsen Rezaí.
Davy ľudí sa po voľbách objavili najmä na námestí Vali-Asr v centrálnom Teheráne a námestí Kaj na severovýchode, aby oslávili výsledky volieb. „Nech žijú reformy, nech žije Rúhání“ volali. „Množstvo ľudí drží portréty Rúháního, objímajú sa a niektorí plačú. Všetci sme šťastní. Nemôžeme uveriť, že sa konečne udeje nejaká zmena“ opísal situáciu v dave jeden z voličov.
Na voľby už reagovalo aj USA a hoci sa vyjadril hovorca Bieleho domu, že voľbám chýbala transparentnosť a prebehala v nich cenzúra, tak USA sa bude „snažiť nájsť diplomatické riešenie ohľadom sporného jadrového programu“. Aj Veľká Británia vyzvala Irán, aby nastavili odlišný kurz do budúcnosti a samozrejme tiež nemohli nespomenúť jadrový program Iránu, ktorý leží v žalúdku západným samozvaným mocnostiam. Francúzsko na voľby reagovalo správou, že je s novým lídrom pripravené pracovať. Samotný Rúhání sa už dávnejšie nechal počuť, že jeden z jeho cieľov je zvoľniť medzinárodné sankcie, ktoré poškodzujú Irán. Ten sa momentálne zmieta v ekonomických problémoch, nezamestnanosti a inflácii.
Výsledky volieb:
1.Hasan Rúhání – 18 613 329
2.Mohammad Bager Qalibaf – 6 077 292
3.Saíd Džalíli – 4 168 946
4.Mohsen Rezaí – 3 884 412
5.Alí Akbar Velejátí – 2 268 753
6.Mohammad Gharazí – 446 015