Organizácie chrániace ľudské práva, USA a Európska únia vyjadrili znepokojenie nad rozsudkom posielajúcim v Egypte 529 členov Moslimského bratstva na smrť.
Rozhodnutie súdu proti podporovateľom Moslimského bratstva vyvolalo v krajine pobúrenie.
Rozsudok predstavuje najväčší hromadný rozsudok v histórii krajiny a je súčasťou rozsiahlej kampane na potlačenie organizácie označenej len nedávno za teroristickú organizáciu.
Amnesty International označila rozsudok ako „groteskný príklad selektívnej povahy egyptského súdneho systému“. Rozsudok je možné považovať za reakciu štátneho aparátu na vlnu násilia, ktorá si vyžiadala životy množstva policajtov a vojakov. K eskalácii situácie došlo v Egypte po zosadení demokraticky zvoleného prezidenta Mohammada Morsiho, člena Moslimského bratstva.
Odborníci avšak predpokladajú úspešné odvolanie voči rozsudku. Urýchlený súdny proces nerešpektoval niektoré predpísané právne postupy. Právnici poukazujú na fakt, že sudca doviedol proces do konca len po dvoch sedeniach, pričom nebolo umožnené obhajobe uzavrieť jednotlivé prípady.
Znepokojenie nad priebehom procesu prejavil aj Washington. Predstaviteľ úradu vlády Spojených štátov vyjadril pochybnosť o možnosti reálne preveriť 529 prípadov v priebehu dvoch dní pojednávania.
Spojené štáty čiastočne prerušili dlhoročnú podporu egyptskej armáde. Pomoc Egyptu zo strany USA predstavovala ročne 1.5 miliardy USD. Obmedzenie podpory nasledovalo po vojenskom potlačení opozície v lete minulého roku.
Pre súdom sa ocitol aj bývalý prezident Morsi. Obvinený je až v troch separátnych prípadoch.
Catherine Ashton, predstaviteľka EU pre zahraničné veci, apelovala na egyptské autority, aby umožnili obvineným riadny súdny proces a zároveň dodala, že exemplárne udelenie trestu smrti nie je akceptovateľným riešením.
Zdroj: Aljazeera