Irak nateraz upustil od ambicióznych ropných plánov, pretože ešte nedávno vyhlasoval, že do roku 2017 strojnásobí ťažbu svojej ropy. Trojnásobok to nebude, avšak krajina zostáva optimistická a ťažba ropy v nej bude mať stúpajúcu hodnotu.
V súčasnosti sa ťažba irackej ropy pohybuje v priemere 3,4 milióna barelov denne, no aj napriek tomu Irak túži ťažbu zvyšovať a chce sa stať najväčším hráčom na poli svetovej energie aj napriek rokom sankcií a vojen. V auguste 2012 sa dokonca Irak konečne dostal pred svojho iránskeho rivala (vyťaží v priemere 3 milióny barelov denne) a zakotvil tak na druhom mieste hneď za Saudskou Arábiou.
Na ceremónii v Bagdade, kde oslavovali výsledky Agentúry pre medzinárodnú energiu vystúpil aj zástupca irackého premiéra v oblastí energií Husajn al-Šachristáni a predpovedal, že produkcia ropy by sa v krajine mohla zvýšiť v roku 2015 na 5 až 6 miliónov barelov denne. Irak by tak svoju ťažbu za dva roky, takmer zdvojnásobil. V roku 2020 by sa ťažba mohla pohybovať okolo 9 až 10 miliónov barelov denne. Ešte predtým irackí predstavitelia odvážne hovorili, že do roku 2017 by chceli ťažiť cca 12 miliónov barelov denne, ale podľa mnohých expertov sú tieto čísla nereálne.
„Závery našich štúdii a štúdii nezávislých konzultantov spolupracujúcich s ministerstvom ukázali, že je možné a žiadúce pre Irak, aby zvýšili produkciu ropy na 9 až 10 miliónov barelov v roku 2020“ povedal al-Šachristáni na stretnutí. Agentúra IEA vydala tiež svoje prognózy, v ktorých sa hovorí, že ťažba by sa v roku 2020 mohla pohybovať okolo 6,1 milióna barelov a v roku 2035 by sa produkcia mohla zvýšiť na 8,3 milióna barelov.
Irak, posilnený zvyšovaním svojej bezpečnosti, začal už v roku 2008 pútať pozornosť medzinárodných ropných spoločností, ktoré mali záujem podielať sa na rozbiehaní ropného programu. Krajina potrebovala hotovosť, aby mohla dávať do poriadku svoju povojnovú rekonštrukciu. Medzi najvýznamnejšími hráčmi sú spoločnosti ako americký Exxon aj Mobil, holandsko-britský Shell, britský BP, čínska spoločnosť CNPC a ruský Lukoil.
Pre porovnanie Irak ťažil v roku 2009 2,4 milióna barelov a dnes sa to číslo vyšplhalo už na 3,4 milióna barelov denne.