Irán sa „nikdy nepokúšal vytvoriť jadrové zbrane“ a nevzdá sa svojho práva na rozvíjanie jadrového programu. Tieto slová predniesol iránsky líder Ajatolláh Ali Chamenej počas summitu neutrálnych krajín, ktorý sa dnes koná v Teheráne.
„Trvám na to, že sa Islamská republika Irán nikdy nesnažila vytvoriť jadrové zbrane“ povedal Ajatolláh Ali Chamenej na margo podozrenia západných krajín a Izraela, podľa ktorého sa Irán chystá vyrobiť zbrane hromadného ničenia. Samotný Chamenej opísal použitie jadrových zbraní ako „obrovský a neodpustiteľný hriech“. Zdôraznil však, že práva na rozvíjanie vlastného mierového jadrového programu sa Irán nikdy nevzdá.
Vo svojom prejave spomínal aj sankcie, ktoré na Irán uvalili západné vlády kvôli jadrovému programu. „Sankcie, ktoré niektorí opisujú ako paralyzujúce, sú zavádzajúce. Nie len že nás neparalyzujú, ale ani paralyzovať nebudú. Dokonca nás spravili stabilnejšími a to nás povzbudilo“ povedal. Medzitým vyzval hlavný predstaviteľ OSN Ban Ki-Moon Irán, aby sa krajina prispôsobila rezolúciám OSN, v ktorých Irán vyzývajú, aby okresal svoje nukleárne aktivity. Varoval tiež Irán, že ich medzinárodná rétorika by mohla byť nebezpečná natoľko, že by sa mohla posunúť bližšie k vojne. Ban Ki-Moon tiež zdôraznil, že Irán by si mal vybudovať dôveru pri svojom nukleárnom programe tým, že by plne spolupracoval a dodržiaval rezolúcie OSN a tiež prostredníctvom spolupráce s IAEA. Ak sa tak nestane môže sa „vojna slov zvrtnúť do špirály na konci ktorej bude vojna násilia“ dodal. Ban Ki-Moon sa stretol aj s prezidentom Ahmadinedžádom a Ajatolláhom Chamejním a aj im povedal, aby ukázali konkrétne kroky, ktoré podnikajú vo svojom nukleárnom programe.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) so sídlom vo Viedni by mala v najbližších dňoch vydať novú správu týkajúcu sa nukleárneho programu. V jej súvislostiach sa hovorí aj o vojenskej základni Parchin, neďaleko Teheránu, kde podľa niektorých prebiehali rôzne vojenské testy.
Irán, ktorý trvá na tom, že ich nukleárny program je určený výlučne na mierové účely sa na svojom summite pre neutrálne krajiny v Teheráne snažili dokázať, že západné pokusy o izolovaní krajiny sa minuli účinku. Summitu sa zúčastnil aj egyptský prezident Mohammed Morsí, ktorý sa tak stal prvou egyptskou hlavou krajiny, ktorá do Iránu zavítala od roku 1979, kedy sa v Iráne zmenil režim. Summit sa samozrejme dotkol aj situácii v Sýrii, keď Teherán obvinil USA, Turecko, Saudskú Arábiu a Katar z toho, že vybavujú povstalcov zbraňami.