Hlavné mesto Teherán je moderné mesto, no zachovalo si veľa aj zo svojej histórie. Mešita Shahid Motahari so svojimi ôsmimi minaretmi dáva možnosť pozrieť sa na mesto z trocha inej perspektívy.
Teheránsky bazár(trhovisko) patrí k najväčším na svete. Ako tradičný orientálny trh, ukrýva v sebe obchodíky s textíliami, striebrom, výrobkami z medi, koreninami a množstvom iných výrobkov. Na trhovisku má každé odvetvie, či remeslo svoju vlastnú sekciu.
V hlavnom meste je umiestnených viacero múzeí. Medzi ne patria napríklad Múzeum iránskej keramiky Abgineh, Múzeum Rea Abbasi so zbierkou vzácnych malieb a kaligrafie, či Iránske národné múzeum s prevažne archeologickými zbierkami.
Vrámci Rassam Cultural and At Foundation sa nachádza aj múzeum kobercov a tkania kobercov. Najstarší koberec v zbierke má až 450 rokov.
Pomerne ľahko dostupné je od Teheránu pohorie Alborz. So svojimi početnými možnosťami pre lyžovanie a zimné športy je významnou destináciou v zime. Okrem toho je vďaka dostupnosti aj možnosť rôznych výletov aj mimo zimnej sezóny.
Dobre prístupné od Teheránu sú mestá Rey, Varamin, Qazvin a Shemshak, ktoré si zachovali zo svojho pôvodného charakteru.
Severozápadný Irán – v oblasti sa nachádza druhé najväčšie mesto krajiny Tabriz. V meste môžete nájsť modrú mešitu z roku 1465 a bazár, ktorého vznik sa datuje taktiež do 15. storočia.
Zlatý trojuholník je zaužívaný názov pre región vymedzený prastarými mestami Hamadan, Kermanshah a Khorramabad. Táto oblasť má veľký význam z historického hľadiska krajiny. Po mnohé storočia tadiaľ križovala Hodvábna cesta. Mnohé indície nasvedčujú tomu, že niektoré osídlenia je možné datovať až 6000 rokov do minulosti.
Hamadan súžil ako letné sídlo perzských vládcov. Zaujímavou pamiatkou mesta je kamenný lev, ktorý tu je od čias Alexandra Veľkého.
Kermanshah je východiskový bodom pre Skaliská Taghe Bostan, ktoré sú jedinečné vytesanými reliéfmi.
Chrám bohyne Artemis zo seleukovského obdobia sa nachádza v Kangavare.
Isfahán bol bývalým hlavným mestom Perzie a jedným z najvýznamnejších kultúrnych centier islamského sveta. Staré mesto bolo zaradené do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pozoruhodnou časťou Isfahánu je obrovské centrálne námestie, ktoré je asi sedemkrát väčšie ako námestie sv. Marka v Benátkach.
Mesto oplýva množstvom pozoruhodných mešít, mostov, záhrad a palácov. Za zmienku stojí hlavne Piatková mešita, ktorá je jednou z najkrajších v Iráne. Mešita Šejcha Lotfullah je slávna svojou výzdobou nad severnou bránou, ktorá pôsobí dojmom stalaktitov.
(odporúčam pozrieť fotky od Michala Kovaľa – v sekcii Irán)
Širaz, hlavné mesto provincie Fars je ďalšie historické mesto. Mnoho budov v meste sa datuje späť až do deviateho storočia. Okolo 50 km od tohto mesta sa nachádza antický Persepolis, ktorý je taktiež zapísaný do zoznamu UNESCO.
Pozoruhodný je predovšetkým ceremoniálnym trónom panovníka Dária, ktorý je postavený na obrovskom podstavci.
Korasan je východný región Iránu. Mashdad, hlavné mesto oblasti, bolo kedysi významným obchodným bodom na Hodvábnej ceste.
Kerman, mesto v južnej púštnej oblasti, je príznačné viacerými nádhernými mešitami a ruinami pevnosti.