Európska únia zaviedla embargo na dovoz iránskej ropy a niekoľko ďalších ekonomických sankcií, čím sa pripojili k Spojeným štátom, aby tak pritlačili na Irán kvôli jeho vývoju nukleárneho programu.
V Iráne jeden z politikov na novinku reagoval tým, že opätovne vyjadril hrozbu zablokovania Hormuzského prielivu, ktorý patrí k najstrategickejším miestam kadiaľ sa exportuje ropa z Perzského zálivu. Jeho blokáda by zamávala so svetovou ekonomikou a podľa Teheránu by tak mohli celú Európu odstaviť od ropy.
Môže to ublížiť Grécku, Taliansku ako aj ďalším ekonomikám, ktoré sa spoliehajú na iránsku ropu. Tým sa dokonca podarilo vyjednať si v EÚ dohodu o tom, že časť ropy môžu dostávať, ale len do 1.júla odkedy naberie embargo na plnej platnosti. Európa sa rozhodla, že európske vlády musia prerušiť podpisovanie nových kontraktov s Teheránom do spomínaného dátumu. Samotní Gréci sa sťažujú, že chcú predĺžiť dobu, kedy embargo vojde do platnosti, pretože štvrtina ropy pochádza z Iránu a žiadajú čas, aby mohli nájsť iné, alternatívne zdroje.
Spojené štáty, Francúzsko, Británia aj Nemecko neustále obviňujú Irán, že svoj nukleárny program chce zneužiť na výrobu atómovej bomby, ale Teherán sa bráni, že chcú využiť potenciál atómovej energie. Aj tu sa ukazuje povrchnosť niektorých krajín, ktorým nevadí, že atómovou bombou disponuje Pakistan (svojim spôsobom stále americký spojenec) či Izrael, ktorý dokonca dlhé roky jej existenciu popieral. Irán je však tŕňom v oku Američanom už pridlho a neustále tlačia na ostatné krajiny, aby sa k nim pridali.
Očakávajúce sankcie sa premietnu na finančných trhoch a zamávajú najmä s ropným sektorom, pretože iránska ropa predstavuje takmer 90% ropy, ktorá prúdi do EÚ. Druhým najväčším odberateľom iránskej ropy je Čína. „My len chceme, aby sa uvedomili, že to myslíme naozaj, ale naozaj veľmi vážne“ povedal jeden z európskych diplomatov. Európska únia však musí byť nesmierne naivná ak si myslí, že embargo dokáže zastaviť nukleárny program Iránu.
Okrem ropného embarga sa budú európske obmedzenia týkať sankcií voči Iránskej centrálnej banke a zákazu obchodovania so zlatom s iránskou vládou.
Irán každý deň vyprodukoval na svetové trhy 2,6 miliónov barelov ropy a teraz pri obmedzeniach pôjde celosvetová cena ropy vyššie, zatiaľ čo iránsky riál bude oslabovať a tak sa domácim zvýšia výdavky za základne potraviny. Ako aj v prípade irackého embarga, ani toto neohrozí režim, ale obyčajných ľudí.
Podľa diplomatov bude namiesto Iránu zásobovať Európu ropou Saudská Arábia. Ich veľmi dobré vzťahy s Američanmi však vyvolávajú otázky či nejde v prípade embarga len o to, aby Irán vyšachovali z hry a konečne tak vo veľkom môže saudská ropa prúdiť na európsky trh. Saudská Arábia už potvrdila, že zvyšuje produkciu svojej ropy na 2 milióny barelov denne