Keď počujeme v médiách Islamský štát alebo ISIS (ISIL), vieme, že nemôžeme očakávať nič dobré. Najmocnejšia teroristická organizácia sveta sa akoby zjavila zo dňa na deň a v hrôzach predčila aj dovtedy najobávanejšiu Al-Káidu.
Islamský štát, ktorý sa v arabskom svete označuje akronymom Daeš, je militantná džihádistická skupina, ktorá nasleduje wahábistický smer sunnitského islamu. Na územiach pod svojou kontrolou striktne presadzuje islamské právo šaríja v jeho najbrutálnejšej podobe.
Skupina sa sama začala nazývať Islamským štátom až v júni 2014, keď vyhlásila svetový kalifát a vymenovala svojho vodcu Abú Bakr al-Baghdadiho za kalifa. Tým si formálne pripísala autoritu nad moslimami po celom svete. Krok okamžite kritizovali OSN aj moslimské organizácie.
Takéto vyhlásenie by samo o sebe nemalo väčšiu váhu. Organizácii sa však podarilo niečo, čo sa nepodarilo žiadnej teroristickej skupine pred ňou. Na začiatku roku 2014 spustila ofenzívu na severozápade Iraku, podarilo sa jej vytlačiť irackú armádu a obsadiť druhé najväčšie mesto v krajine – Mosúl.
S obsadením Mosúlu získali prístup k financiám, infraštruktúre a najmä k americkej vojenskej technike, ktorú tu zanechala ustupujúca iracká armáda. Tú neskôr použili na upevnenie svojej moci v susednej Sýrii a v bojoch proti Assadovmu režimu aj sýrskym rebelom.
Podľa CIA skupina disponuje 31 000 bojovníkmi, z čoho dve tretiny tvoria zahraniční džihádisti. Vedenie ISISu tvrdí, že velí 40 000 bojovníkom, zväčša Iračanom a Sýrčanom.
Priamo alebo nepriamo vedie s Islamským štátom vojnu viac ako 60 krajín.
Notoricky známou sa stala šírením videí brutálnych popráv na sociálnych sieťach a ničením kultúrneho dedičstva. OSN obvinila ISIS z porušovania ľudských práv a vojnových zločinov. Amnesty International označila ich zločiny v severnom Iraku ako etnické čistky historických rozmerov. Svetové moslimské autority sa od ich konania dištancujú a tvrdia, že ich ideológia a aktivity sú v hrubom rozpore s Islamom.
Islamský štát má svoj pôvod v organizácii Džama’at al-Tawhid wal-Džihád, ktorá sa v roku 1999 prihlásila k al-Káide a pripojila sa k vzbure proti americkej invázii v Iraku. Za zakladateľa je považovaný jordánsky radikál Abú Musab al-Zarqáwi. Pod jeho vedením rozpútala skupina sektársku vojnu v Iraku.
V súčasnosti ovláda Islamský štát rozsiahle územia naprieč Irakom a Sýriou s odhadovanou populáciou do 8 mil. ľudí. Pôvodná hranica medzi týmito dvoma krajinami prakticky prestala existovať.
Zločinné aktivity
- popravy zajatcov (novinárov, humanitárnych pracovníkov, vojakov …)
- mučenie, znásilňovanie
- sexuálne otrokárstvo
- genocída Jazídov a iných etnických či náboženských menšín
- samovražedné útoky
- ničenie kultúrneho dedičstva
Teroristické útoky
- 2013 – májové útoky v Iraku (449 mŕtvych)
- 2015 – bombový útok na lietadlo z Egypta do Ruska (224 mŕtvych)
- 2015 – séria útokov v Paríži (130 mŕtvych)
- 2016 – bombové útoky na šiitskú mešitu Sajjída Zejnab v Sýrii (83 mŕtvych)
- 2016 – útok na nočný klub v Orlande USA (49 mŕtvych)
- 2016 – samovraždené útoky na Bruselské metro a letisko (32 mŕtvych)
- 2016 – útok na letisko v Istanbule (42 mŕtvych)
- 2016 – bombobý útok na šiitskú štvrť v Bagdade počas ramadánových osláv (200 mŕtvych)
Od roku 2014 zorganizovali alebo inšpirovali viac ako 70 teroristických útokov v 20 krajinách (+ množstvo útokov v Sýrii a Iraku, ktoré tu nie sú zarátané)
Nasledujúce video vám priblíži pozadie vzniku organizácie (v angličtine)
foto: timesofisrael.com