Izraelský kabinet schválil výstavbu stoviek nových domov pre židovských osadníkov v okupovanom Predjordánsku. Odsúhlasenie prichádza len deň po tom, ako bola vyvraždená päťčlenná židovská rodina.
Výstavba nových židovských osád na sporných územiach bola zmrazená po dobu desiatich mesiacov. Moratórium vypršalo v septembri minulého roku a nebolo viac obnovené. Palestínska strana pritom vidí ako jednu z kľúčových prekážok v mierovom procese práve výstavbu židovských osád na palestínskych územiach.
Kancelária izraelského premiéra sa vyjadrila o povolení ako o ráznom kroku nadväzujúcom na na vyvraždenie izraelskej rodiny počas tohto víkendu. Vláda sa rozhodla odsúhlasiť výstavbu stoviek obytných jednotiek v lokalitách Gush Etzion, Maale Adumim, Ariel a Kyriat Sefer. Pre AP však kancelária premiéra uviedla, že výstavba pokračuje na územiach, ktoré je rozhodnutá vláda si ponechať za akýchkoľvek podmienok mierovej zmluvy.
Očakáva sa, že izraelské vedenie čoskoro odobrí vznik Palestínskeho štátu v jeho súčasných hraniciach. To odmieta palestínske vedenie, pretože by to znamenalo zmenšenie jeho územia.
Vyostrenie situácie vyvolal piatkový útok na osadnícku rodinu, počas ktorého neznámy útočník vyvraždil nožom v dome rodičov a tri ich deti. Pričom najmladšie malo len pár mesiacov. Jedná sa o jeden z najkrvavejších útokov za posledné obdobie. Izraelská armáda začal bezprostredne nato prehľadávať okolie a zatýkať podozrivých.
Zdroj: Aljazeera
nech si stavaju, ked ich bavi provokovat…
Tej rodiny mi je ľúto, naozaj… ale chápem aj hnev Palestínčanov, to nie je normálne keď vám niekto kradne územie a domov.
Stavělo se, staví se a stavět bude. Všechny ty vyjmenované oblasti (Guš Ecion, Maale Adumim, Ariel, Kyrjat Sefer) se nikdy nestanou součástí Palestinského státu. A nejsou to území okupovaná – když Izrael v roce 1967 tato území získal, neexistoval tam žádný „Palestinský stát“, ale byla to součást Jordánska. Které celý tzv. „Západní břeh Jordánu“ získalo v roce 1948 v útočné válce proti Izraeli. Jordánsko nedrželo tato území v souladu s mezinárodním právem a Izrael, který je získal v obranné Šestidenní válce, má na ně právně silnější titul držby. O „okupovaná palestinská území“ se skutečně nejedná, protože na nich NIKDY žádný „Palestinský stát“ neexistoval.