Jemenský prezident v pondělí oficiálně schválil přechod státu k federaci. Jih dostane větší autonomii a země by tak měla dokončit plánovaný přechod k demokracii. Tento krok byl ale odmítnut některými obyvateli jihu, kteří žádají oddělený stát, což vyvolává obavy, že zbídačená země bude čelit další nestabilitě, která je podporována islámskými militanty a rebeliemi na severu Jemenu.
Podle nového systému, který schválil prezident Abd Rabbuh Mansúr Hádí, bude Jemen rozdělen do šesti oblastí. Bývalý Jižní Jemen se rozdělí do dvou oblastí – Aden a Hadramút – a lidnatější Severní Jemen do čtyř oblastí.
Minulý měsíc daly politické frakce prezidentovi Hádímu rok navíc na dokončení přechodu Jemenu do podoby federálního státu a vypracování nové ústavy, která bude tvořit základ pro volby naplánované na příští rok. Původně měl být Jemen rozdělen na dvě části – severní a jižní. „To, co bylo oznámeno o šesti krajích, je puč proti tomu, co bylo dohodnuto v dialogu,“ řekl Muhammad Alí Ahmed, bývalý ministr vnitra Jižního Jemenu, který se vrátil z exilu v březnu 2012. Ahmed odstoupil z jednání v listopadu 2013 a v prosinci další tři jemenské strany odmítly návrh proměnit zemi ve federaci.
Přicházejí obavy z oslabení autority státu a snížení kontroly nad některými oblastmi, jako je například Hadramút, kde se nacházejí některé ze zásob ropy Jemenu.
Nássir al-Nawba, zakladatel separatistického hnutí Jižní Hirák, odmítl dohodu s tím, že jediným možným řešením je rozdělení státu na sever a na jih, jako tomu bylo před rokem 1990. „Budeme pokračovat v našem klidném boji, dokud nedosáhneme nezávislosti. Jsme proti násilí,“ řekl al-Nawba.
Anna Boydová, blízkovýchodní analytička IHS Country Risk, si myslí, že zatímco dohoda „zavírá dveře jižním separatistickým ambicím“, vláda nebude v průběhu příštího roku pravděpodobně schopna obnovit kontrolu nad většinou území Jemenu. „Militantní separatistické frakce budou pravděpodobně profitovat ze snížené schopnosti bezpečnostních sil v jižních provinciích, budou koordinovat své úsilí s ostatními povstaleckými frakcemi, aby získaly zbraně a odborné znalosti, a stále více se budou uchylovat k útokům na infrastrukturu, energetické a bezpečnostní síly, aby dále narušovaly autoritu vlády nad územím Jižního Jemenu,“ řekla Boydová.
Zdroj: Reuters