Tisíce ľudí zomrú ak sa západné krajiny rozhodnú zásobovať rebelov vo východnej Líbii a podporiť tak povstanie namierené voči líbyjskému vodcovi. Aspoň tak to tvrdí Muammar Kaddáfi vo svojom najnovšom vyhlásení.
Jeho prejav na slávnosti, kde sa stretol so svojimi podporovateľmi v hlavnom meste Tripolis prišiel po tom, čo agentúra pre utečencov pri OSN požiadala o stovky lietadiel s humanitárnou pomocou na líbyjsko-tuniskú hranicu. K nej sa presúva stále viac a viac ľudí z obáv pred krízou do ktorej sa prednedávnom Líbya dostala, aj pred obavami z bojov medzi stúpencami Muammara Kaddáfiho a jeho odporcami. Kým dve americké vojnové lode mierili k Suezskému prieplavu, aby sa dostali do blízkosti Líbie, tak spojenci NATO mali rozdielne názory na to či vojenský zásah v Líbii prinesie zastavenie represálií voči rebelom stojacím proti Kaddáfimu.
Kaddáfi vo svojom televíznom príhovore znovu obvinil Al-Kájdu z nepokojov v krajine s cieľom obsadiť líbyjskú krajinu a kontrolovať zásoby ropy. Kaddáfi opäť sľúbil, že bude bojovať do posledného muža či ženy. Poprel, že by sa v krajine konali demonštrácie odkedy vypuklo 15.februára povstanie a reagoval tiež na hlasy z domova či zo sveta, ktoré ho vyzývajú na odstúpenie, pretože podľa nich už nemá žiadnu moc v krajine.
Varoval západné krajiny pred vojenským zásahom voči jeho režimu, pretože by to znamenalo smrť tisícok Líbyjčanov vo „veľmi krvavej vojne.“ „Vojna bude veľmi, veľmi dlhá“ dodal k svojmu vyhláseniu. Hovoril aj o tom, že západné krajiny by nemali chcieť zatriasť so stabilitou líbyjského režimu. „To nie je možné. Budeme bojovať do úplného konca, do posledného muža, do poslednej ženy s Božou pomocou.“ Prejav vysielali krátko na to ako rebeli vyhlásili, že odrazili útok Kaddáfiho jednotiek vo východolíbyjskom meste Brega po ktorom ostalo minimálne desať mŕtvych. Protiútok mal byť jeden z najväčších aké sa podarilo voči Kaddáfiho armáda od 15.februára.
Obyvatelia Bregy ležiacej asi 200 kilometrov juhovýchodne od Bengházi hovorili o tom, ako sa Kaddáfiho muži objavili v meste s tankami, ťažkou vojenskou technikou a v prístave vypukli ťažké boje. Líbyjské letectvo tiež začalo s útokom v meste Ajabadiya, 40 kilometrov od Bregy a zamerali sa na bombardovanie vojenských základní, ktoré do svojich rúk získali opozičné jednotky. Pro-Kaddáfiho sily získali pod svoju kontrolu terminál odkiaľ sa vyváža z prístavu ropa. Reportér AFP potvrdil mohutné explózie po ktorých oblasť zachvátili čierny dym. Explózie boli počuť aj z miesta neďaleko univerzity, kde mali svoj úkryt Kaddáfiho ľudia. Rebeli hovorili o obkľúčení Kaddáfiho bojovníkmi nielen pri univerzite, ale aj pri bránach ropnej spoločnosti Sirte.
„Teraz sa ich jednotky ustálili pri univerzite a pri bránach ropnej spoločnosti. Dochádza im strelivo, preto už strieľajú len zriedkavo. V noci vezmeme ich pozície“ povedal jeden z bojovníkov proti Kaddáfiho režimu.
Sybell Wilkes, hovorkyňa UNHCR opísala situáciu na líbyjsko-tuniskej hranici ako hroznú. „Stovky ľudí čakajú na to, kým budú môcť prekročiť hranicu. Čakajú vonku vo veľkom chlade, daždi a viacerí z nich takto už strávili tri alebo štyri noci.“ Francúzsko sa vyjadrilo, že pošle lietadlá s humanitárnou pomocou a loď, ktorá by mohla pomôcť 5000 Egypťanom dostať sa z hranice domov. Odhaduje sa, že od vypuknutia krízy už Líbyu opustilo cez 100 000 ľudí.
Dve americké lode USS Kearsage a USS Ponce nesú vybavenie, niekoľko stoviek vojakov, helikoptéry aj lieky. Mohli by pomôcť humanitárne, alebo sa zapojiť do vojenských operácii. „Rozhodne sa presúvame bližšie k Líbii“ povedal pre AFP predstaviteľ americkej obrany vo Washingtone. „Loď akou je Kearsage je vhodná na viacero typov misií.“ pokračoval vo svojom vyhlásení. USA spoločne s Veľkou Britániou uvažujú o vytvorení bez letovej zóny nad Líbyou, aby zabránili Kaddáfimu používať vojenské letectvo voči svojim vlastným ľuďom. Na to by bolo treba získať mandát Spojených národov. Robert Gates z amerického ministerstva obrany dodal, že členské štáty NATO sú nejednotné v otázke prípadného útoku na Líbyu.